STS KOD PROMOCYJNY

Aleksandra Kałucka druga w Chamonix

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaInneAleksandra Kałucka druga w Chamonix

Reprezentantka Polski Aleksandra Kałucka zajęła drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata we francuskim Chamonix. W finale wspinaczki na czas pobiła swój rekord życiowy, który od soboty 9 lipca wynosi 6,64. Lepsza okazała się tylko Chinka Lijuan Deng, która w finale miała czas 6,55. To wynik zaledwie o 0,02 sekundy gorszy od rekordu świata należącego do Polki Aleksandry Mirosław. 

Kałucka poprawiała się ze startu na start

Aleksandra Kałucka już od pierwszych startów we francuskim Chamonix udowadniała, że jest w dobrej formie. Już w kwalifikacjach pobiła swój rekord życiowy i osiągnęła czas 6,87. Dało to 20-latce trzecie miejsce i wysokie rozstawienie przed pojedynkami w fazie pucharowej. Tam Polka radziła sobie z kolejnymi przeciwniczkami i przy okazji śrubowała swoją życiówkę. Przed finałem wynosiła ona już 6,78 i czuliśmy, że Aleksandra Kałucka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. 

W wielkim finale na Polkę czekała dobrze dysponowana Lijuan Deng z Chin. Początek rywalizacji o złoto był wyrównany, jednak w drugiej części trasy przewagę zyskała Azjatka, która wygrała z czasem 6,55 i niewiele zabrakło jej do rekordu świata. Ostatecznie Aleksandra Kałucka uzyskała wynik 6,64, czyli ponownie poprawiła życiówkę. Dla 20-letniej zawodniczki z Tarnowa to bardzo duży sukces i potwierdzenie tego, że jej sportowa kariera idzie w dobrym kierunku. Pod nieobecność liderki Pucharu Świata Aleksandry Mirosław godnie reprezentowała Polskę na ściance wspinaczkowej. 

Dalsze miejsca pozostałych Polek 

We francuskim Chamonix startowały jeszcze dwie Polki. Natalia Kałucka odpadła w ćwierćfinale, a Patrycja Chudziak zakończyła zmagania na etapie 1/8. Na starcie zabrakło Aleksandry Mirosław, która kontynuuje fazę przygotowań do tegorocznych Mistrzostw Europy i odpuściła wyjazd do Francji. Dużym wydarzeniem zawodów Pucharu Świata w Chamonix był rekord świata Kiromala Katibina z Indonezji, który osiągnął wynik 5,00. Tym samym poprawił swój wcześniejszy wynik aż o 0,08 sekundy. Ostatecznie zawody mężczyzn wygrał Jinbao Long z Chin.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...