STS KOD PROMOCYJNY

Liliana Lewińska wicemistrzynią Europy w gimnastyce artystycznej

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaInneLiliana Lewińska wicemistrzynią Europy w gimnastyce artystycznej

Nastoletnia Polka Liliana Lewińska została wicemistrzynią Europy w gimnastyce artystycznej w układzie z maczugami. To pierwszy medal imprezy tej rangi w historii kobiecej gimnastyki artystycznej w Polsce. Jednocześnie to kolejny duży sukces młodej Liliany Lewińskiej w tym sezonie. Niestety Polka z powodu sędziowskiego skandalu nie zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Szkoda straconej szansy, ponieważ Liliana Lewińska zrobiła wszystko, aby w Paryżu wystąpić. 

Wielki sukces i srebro mistrzostw Europy Lewińskiej

Liliana Lewińska jest prawdziwym odkryciem polskiej gimnastyki artystycznej w tym sezonie. Z przytupem weszła w premierowe starty w Pucharze Świata. Już w swoim pierwszym występie wywalczyła brązowy medal w zawodach w Atenach. Dokonała tego jako pierwsza Polka w historii. Do tej pory żadna inna reprezentantka Polski nie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata w konkurencjach indywidualnych. 

Teraz 15-letnia Polka potwierdziła świetną dyspozycję. W swoim debiucie w imprezie tej rangi została wicemistrzynią Europy seniorek w układzie z maczugami. Liliana Lewińska w zawodach w Budapeszcie od początku spisywała się znakomicie. W układzie z maczugami wywalczyła drugie miejsce z wynikiem 32.95 punktu. Lepsza od niej była tylko Daniela Munits z Izraela, która wywalczyła 33.40 punktu. W wieloboju Liliana Lewińska zajęła 10. miejsce. Z dobrej strony pokazała się również polska drużyna w układzie zbiorowym, która była piąta w układzie ze wstążkami i piłkami oraz ósma w wieloboju. 

Niestety Lewińskiej zabraknie na igrzyska olimpijskie

Świetny występ w Budapeszcie nie dał Lilianie Lewińskiej awansu na igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu. Do awansu zabrakło jej 0,25 punktu. Nie obyło się bez wielkiego skandalu. Sędziowie chcieli punktować występ Polki zdecydowanie wyżej. Niestety ich decyzje były blokowane przez sędzię Superior, która miała decydujący głos. Sędzia ta była z Rosji i na jej decyzjach skorzystała Rosjanka. Władze Polskiego Związku Gimnastycznego złożyły oficjalny protest do Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG), co potwierdził już prezes Leszek Blanik. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie tej sprawy i wręczenie Lilianie Lewińskiej dzikiej karty na turniej olimpijski. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...