Strona głównaInneMedale polskich kajakarzy na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy i na ME w parakajakarstwie

W portugalskim Montemor-o-Velho rozegrano Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w kajakarstwie oraz Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie. Łącznie Polacy zdobyli w tych zmaganiach dziesięć medali. Tym samym potwierdzili, że polskie kajaki są mocne w każdym z roczników i regularnie zdobywają medale na najważniejszych imprezach. Niektóre krążki zostały wywalczone w konkurencjach olimpijskich.

Pięć medali polskich młodzieżowców

Biało-czerwoni zdobyli pięć medali w kategorii do lat 23. Mistrzami Europy zostali Kacper Sieradzan i Adrian Klos w konkurencji C2 500 metrów. Do tego Polacy dołożyli trzy srebrne medale. Wicemistrzami Europy U-23 zostawali kolejno: Weronika Marczewska (K1 1000 m), Kacper Sieradzan (C1 1000 m) oraz Katarzyna Szperkiewicz (C1 200 m). Ta ostatnia zawodniczka broniła tytułu zdobytego przed rokiem. Piąty z medali naszych młodzieżowców to brąz Julii Olszewskiej w konkurencji K1 200 metrów.

Trzy medale juniora Aleksa Boruckiego

W niższej kategorii wiekowej prawdziwym objawieniem okazał się Alex Borucki. Jeden z najbardziej utalentowanych kajakarzy młodego pokolenia w Polsce zdobył aż trzy medale. Młody Alex Borucki został mistrzem Europy juniorów w konkurencji K1 500 metrów. Do tego dołożył jeszcze dwa brązowe medale w konkurencjach K1 1000 metrów oraz K1 200 metrów. To jedyne krążki zdobyte przez Polaków w rywalizacji juniorów.

Mateusz Surwiło wicemistrzem Europy w parakajakarstwie

Kolejne dwa medale do dorobku reprezentacji Polski dołożyli parakajakarze. Wicemistrzem Europy w parakajakarstwie został Mateusz Surwiło. Polak startował w konkurencji KL3 200 metrów i osiągnął kolejny sukces w swojej bogatej karierze. Trzecie miejsce w konkurencji VL3 200 metrów zajęła Justyna Regucka

Niewiele brakowało, a biało-czerwoni zdobyliby znacznie więcej medali. Wielu naszych reprezentantów kończyło zmagania na czwartych miejscach. Dziesięć medali w Mistrzostwach Europy U-23 i juniorów oraz w parakajakarstwie to solidny wynik reprezentacji Polski.