Michał Asperski zwycięzcą prestiżowego biegu Tenzing Hillary Everest Marathon na dystansie 60 kilometrów

Strona głównaInneMichał Asperski zwycięzcą prestiżowego biegu Tenzing Hillary Everest Marathon na dystansie 60...

Pochodzący z Kalisza Michał Asperski został zwycięzcą prestiżowego biegu Tenzing Hillary Everest Marathon, który został rozegrany 29 maja w Nepalu. Polski biegacz długodystansowy okazał się bezkonkurencyjny na najdłuższym rozgrywanym dystansie, który liczył 60 kilometrów. Bieg rozegrano na najwyższej górze świata, a Michał Asperski został pierwszym Polakiem w historii, który wygrał na tym dystansie. 

Jak przebiegała rywalizacja?

Uczestnicy zmagań Tenzing Hillary Everest Marathon pojawiali się w Katmandu już na dwa tygodnie przed planowanym startem. Wszystko po to, aby przeszli niezbędną aklimatyzację, bez której rywalizacja na takich wysokościach byłaby niemożliwa. Następnie przetransportowali się do Lukli, skąd rozpoczęli wielodniową wspinaczkę na miejsce startu. Tym była baza Everest Base Camp, która zlokalizowana jest na wysokości 5354 m n.p.m. 

W niedzielę 29 maja z bazy ruszały kolejne dystanse. Michał Asperski z Kalisza wystartował na dystansie 60 kilometrów i wszystko poszło po jego myśli. Wygrał w kategorii obcokrajowców jako pierwszy biało-czerwony w historii. Warto dodać, że na tym dystansie reprezentanci Nepalu mają własną klasyfikację, ponieważ dzięki swojej wydolności i życiu w tym klimacie, są bezkonkurencyjny. Meta wyścigu zlokalizowana była na wysokości 3446 m n.p.m. i była mocno pofałdowana. Ostatecznie Polak uzyskał czas 11:13:54. Najlepszy z Nepalczyków pokonał linię mety o ponad 4 godziny szybciej. 

Wcześniejsze polskie zwycięstwa w Tenzing Hillary Everest Marathon

W przeszłości reprezentanci Polski dwukrotnie wygrywali bieg Tenzing Hillary Everest Marathon na dystansie 42 kilometrów. W 2011 roku wśród kobiet najszybsza okazała się Sylwia Jaśkowiec z czasem 5:34:00. Kolejny biało-czerwony sukces miał miejsce w 2017 roku wśród mężczyzn, gdzie od razu mieliśmy do czynienia z dubletem. Najlepszy okazał się wówczas Piotr Hercog z czasem 4:38:22. Zaledwie 10 minut po nim linię mety przeciął Robert Celiński. Żaden z Polaków nie zbliżył się jednak do zwycięstwa na najdłuższym dystansie, co udało się w końcu Michałowi Asperskiemu. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polubienia prawdę powiedzą? Ranking polskich klubów sportowych w mediach społecznościowych

Wielkość klubu można mierzyć pod kątem budżetu, sukcesów, frekwencji, czy też rzeszy kibiców na portalach społecznościowych. Przeanalizowaliśmy media społecznościowe polskich drużyn, by stworzyć ranking...

Być kobietą, być kobietą… w klubie sportowym

“Zapach szatni”, docinki, przesądy i stereotypy. Klub sportowy nigdy nie był łatwym środowiskiem dla płci pięknej. Kobiety - jak wiadomo - żadnej pracy się...