STS KOD PROMOCYJNY

Patryk Świętochowski rekordzistą Polski w Backyard Ultra. Przebiegł blisko 302 kilometry

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaInnePatryk Świętochowski rekordzistą Polski w Backyard Ultra. Przebiegł blisko 302 kilometry

Wielki sportowy wyczyn na Łotwie ma za sobą Patryk Świętochowski. Polak wystartował w zawodach Backyard Ultra i ustanowił nowy rekord Polski oraz rekord świata w kategorii wiekowej do lat 23. W czasie 45. godzin przebiegł blisko 302 kilometry. Zmagania Backyard Ultra polegają na tym, że zawodnik musi przebiec minimum 6706 metrów w czasie krótszym niż godzina. Po przekroczeniu tego czasu wypada z rywalizacji. Podczas zawodów rozgrywanych na Łotwie Polak dokonał rzeczy wręcz nadludzkiej i pobił dotychczasowy rekord Polski. 

Pierwszy Polak w historii ze zwycięstwem w Backyard Ultra

Patryk Świętochowski już jakiś czas temu zapisał się w historii polskiego sportu. Został pierwszym Polakiem, który wygrał zawody rozgrywane w morderczej formule Backyard Ultra. Tak jak wspomniano, zawody tego typu nie wybaczają błędów i są bardzo wybaczające. W ciągu godziny trzeba pokonać dystans dłuższy niż 6706 metrów. Jeżeli biegacz przekroczy ten czas, to wypada z rywalizacji. Zawody tego typu należą do najbardziej wyczerpujących na świecie i wymagają wielu lat przygotowań. 

Rekord Polski i rekord świata na Łotwie

Na Łotwie Patryk Świętochowski skończył rywalizację na dystansie 301,77 km w 45 godzin. Tym samym pobił dotychczasowy rekord Polski. Ponadto został nowym rekordzistą świata w kategorii wiekowej do lat 23. Młody zawodnik z Mińska Mazowieckiego aż o prawie 27 kilometrów pobił rekord Polski należący wcześniej do Bartosza Fudali oraz rekord świata do lat 23. należący wcześniej do Joshiego Kartika. Ostatecznie zmagania na Łotwie Patryk Świętochowski zakończył na drugim miejsce. Przegrał tylko z rekordzistą Łotwy Ritvarsem Kalninsem, który pokonał go o niespełna siedem kilometrów. 

Dobra forma Patryka Świętochowskiego jest zasługą wieloletnich przygotowań. Zawodnik nie ukrywa, że celuje w wyniki przekraczające 50 godzin, co przełożyłoby się na mocno wyśrubowany rekord Polski, a także na walkę o rekord świata bez podziału na kategorie wagowe. Warto śledzić losy ambitnego Polaka. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...