STS KOD PROMOCYJNY

Alan Banaszek wygrywa 2. etap Tour of Thailand 2022. Polak liderem wyścigu 

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoAlan Banaszek wygrywa 2. etap Tour of Thailand 2022. Polak liderem wyścigu 

Reprezentant Polski Alan Banaszek wygrał drugi etap Tour of Thailand 2022 i został nowym liderem wyścigu. Najwyżej rozstawiony w wyścigu zawodnik HRE MazowszMe Serce Polski wygrał z finiszu w grupy, po tym jak peleton rozerwał się na dystansie. Polak należy do grona faworytów całego wyścigu dookoła Tajlandii, który rozgrywany jest w ramach Asia Tour. Na pierwszym etapie zajął 5. miejsce, a wygrał go inny z Polaków Marceli Bogusławski. Do końca ścigania w Tajlandii pozostały cztery etapy, a biało-czerwoni mają szanse na końcowe zwycięstwo. 

Wygrana po finiszu z podzielonego peletonu

Drugi etap ścigania liczył 183 kilometry. Bardzo szybko uformowała się pierwsza ucieczka, w której odjechało trzech zawodników, w tym m.in. reprezentant Tajlandii Sarawut Sirironnachai (Thailand Continental Cycling Team), który zaliczany jest do grona faworytów. W pewnym momencie mistrz Tajlandii miał już nawet ponad 4 minuty przewagi, jednak wówczas do głosu doszli kolarze z HRE Mazowsze Serce Polski oraz Bike Aid, którzy przyspieszyli w peletonie. Efektem tego było jego rozerwanie się, jednak ucieczka została bardzo szybko doścignięta. Do końca etapu jeszcze kilkukrotnie próbowano ucieczek. Najgroźniejsza odjechała na około 70 kilometrów przed metą, gdzie było aż 30. kolarzy, a wśród nich trzech Polaków. 

Po 20 kilometrach czołowa grupa miała już blisko 5 minut przewagi nad zdezorganizowanym peletonem. Choć peleton robił, co mógł, to jednak doświadczenie i moc prowadzących kolarzy sprawiła, że to oni rozstrzygnęli między sobą losy zwycięstwa. Rozczarowaniem był fakt, że w peletonie pozostał Sarawut Sirironnachai, który już traci do liderów w klasyfikacji generalnej. O zwycięstwie zadecydował finisz z mniejszej grupy. Najskuteczniej pojechał Alan Banaszek, który na mecie wyprzedził Holendra Raymonda Kredera z Team UKYO oraz Australijczyka Cyrusa Monka z MEIYO CCN Pro Cycling. 

Alan Banaszek liderem

Zwycięstwo sprawiło, że Alan Banaszek został nowym liderem Tour of Thailand 2022. W klasyfikacji generalnej wyprzedza o 3 sekundy Kredera i o 6 sekund Monka. Na 15. miejscu znajduje się Tobiasz Pawlak, który traci do lidera 13 sekund. Pozostali Polacy plasują się nieco niżej: 29. Norbert Banaszek (0:25 straty), 36. Adrian Banaszek (2:33), 38. Marceli Bogusławski (3:14), 70. Jakub Kaczmarek (3:24). 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...