Ethan Hayter wygrał Tour de Pologne 2022. Kaczmarek najlepszy z Polaków

Strona głównaKolarstwoTour de PologneEthan Hayter wygrał Tour de Pologne 2022. Kaczmarek najlepszy z Polaków

Brytyjczyk Ethan Hayter z grupy INEOS Grenadiers utrzymał prowadzenie w Krakowie i został zwycięzcą 79. edycji Tour de Pologne. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Jakub Kaczmarek, który zajął 28. miejsce. Ponadto Patryk Stosz wywalczył koszulkę najaktywniejszego zawodnika Tour de Pologne 2022. Ostatni etap padł łupem Francuza Arnauda Demare’a z Groupama – FDJ. Stanisław Aniołkowski z kadry narodowej finiszował na 13. pozycji.

Hayter przypieczętował zwycięstwo

Na ostatni etap Ethan Hayter wyruszał jako lider i utrzymał prowadzenie. Brytyjczyk z INEOS Grenadiers w peletonie minął linię mety w Krakowie i z przewagę 11 sekund wyprzedził drugiego w generalce Holendra Thymena Arensmana z Team DSM. Na trzecim miejscu zmagania ukończył Hiszpan Pello Bilbao z ekipy Bahrain – Victorious.

Ostatni etap dla Demare’a

Wyścig Tour de Pologne już tradycyjnie kończył się w Krakowie. Po blisko 180 kilometrach jazdy o zwycięstwie zadecydował finisz z peletonu. Na ostatnich metrach najskuteczniejszy okazał się Francuz Arnaud Demare z Groupama – FDJ. Tuż za nim finiszował Holender Olav Kooij z Jumbo-Visma. Na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Phil Bauhaus z Bahrain – Victorious. Z Polaków najwyżej sklasyfikowany był Stanisław Aniołkowski, który dojechał jako 13. Kolejni biało-czerwoni finiszowali na pozycjach: 29. Jakub Murias, 32. Jakub Kaczmarek, 50. Marcin Budziński, 71. Filip Maciejuk (Bahrain – Victorious), 81. Cesare Benedetti (BORA – hansgrohe), 95. Mateusz Grabis, 107. Piotr Brożyna, 112. Kamil Małecki (Lotto Soudal), 113. Patryk Stocz i 122. Łukasz Wiśniowski (EF Education-EasyPost).

Kaczmarek najlepszym z Polaków w generalce

W klasyfikacji generalnej najwyżej z Polaków znalazł się Jakub Kaczmarek, który ukończył wyścig na 28. pozycji. Pozostali biało-czerwoni zajęli miejsca: 55. Filip Maciejuk, 68. Cesare Benedetti, 74. Stanisław Aniołkowski, 82. Marcin Budziński, 92. Kamil Małecki, 96. Jakub Murias, 104. Piotr Brożyna, 124. Mateusz Grabis, 126. Łukasz Wiśniowski, 127. Patryk Stosz.

Patryk Stosz z koszulką dla najaktywniejszego zawodnika

Spory indywidualny sukces w Tour de Pologne 2022 odniósł Patryk Stosz z kadry narodowej. Kolarz ten wygrał klasyfikację dla najaktywniejszego zawodnika całego wyścigu. Wiedział o tym jeszcze przed startem ostatniego etapu.