Już tradycyjnie organizatorzy Tour de Pologne, w tym Czesław Lang, zdecydowali się na przyznanie reprezentacji Polski w kolarstwie szosowym dzikiej karty na udział w etapowym wyścigu dookoła Polski, który zaliczany jest do kolarskiej elity i cyklu UCI World Tour. Na przełomie lipca i sierpnia tego roku kolarze wystartują już w 79. edycji prestiżowego Tour de Pologne. Na starcie powinniśmy oglądać największe gwiazdy, a także wielu dobrze rokojujących kolarzy. Tradycyjnie Polacy powalczą o zajęcie jak najlepszych pozycji w klasyfikacji generalnej.
Szansa na pokazanie się w World Tourze
Organizatorzy wyścigów kolarskich zaliczanych do UCI World Tour mają możliwość przyznania dzikich kart na udział w zmaganiach. Dzięki temu szansę na pokazanie się w gronie najlepszych kolarzy świata mają drużyny i zawodnicy, którzy na co dzień jeżdżą w niżej notowanych wyścigach. Podczas Tour de Pologne dziką kartę tradycyjnie dostaje reprezentacja Polski. Dzięki temu nasi zawodnicy mogą zweryfikować swoje umiejętności w stawce bardziej doświadczonych i utytułowanych kolarzy. To zarówno szansa dla całej drużyny, jak i dla każdego z kolarzy indywidualnie. Ci najlepsi mogą liczyć na angaż w ekipach jeżdżących na co dzień w UCI World Tourze.
Tour de Pologne już po raz 79
Najbliższa edycja Tour de Pologne 2022 rozpocznie się 30 lipca. Kolarze wyruszą z Kielc i pierwszy etap zakończy się w Lublinie. Przez 7 dni ścigania na zawodników czekają zarówno etapy dla sprinterów, jak i górskie wyzwania, gdzie powinny rozstrzygnąć się losy zwycięzcy. Poza zawodnikami startującymi w reprezentacji Polski, w peletonie powinniśmy oglądać także liczne grono biało-czerwonych, którzy na co dzień znajdują się w składach drużyn z World Touru.
Wyścig zakończy się 5 sierpnia, gdy zawodnicy będą finiszowali na krakowskich Błoniach. Zobaczymy, czy sytuacja będzie już klarowna, czy kolarze do ostatnich metrów będą walczyć o zwycięstwo w wyścigu.
Trasa Tour de Pologne 2022
Poniżej trasa poszczególnych etapów:
- etap 1: Kielce – Lublin (220,6 km);
- etap 2: Chełm – Zamość (205,6 km);
- etap 3: Kraśnik – Przemyśl (238,3 km);
- etap 4: Lesko – Sanok (179,4 km);
- etap 5: Łańcut – Rzeszów (202 km);
- etap 6: jazda indywidualna na czas Szaflary – Bukovina Resort (15,4 km);
- etap 7: Valsir Skawina – Kraków (182,8 km).