STS KOD PROMOCYJNY

Startuje francuska etapówka Paryż-Nicea. Dwóch Polaków w peletonie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoStartuje francuska etapówka Paryż-Nicea. Dwóch Polaków w peletonie

Już w niedzielę 6 marca wystartuje kolejna edycja francuskiego wyścigu etapowego Paryż-Nicea, podczas której kolarze będą rywalizowali na 8. etapach. Finał wyścigu zaplanowano na 13 marca, a w peletonie znalazło się dwóch Polaków. Ostatecznie, podobnie jak w Strade Bianche, zabraknie Michała Kwiatkowskiego z INEOS Grenadiers, który znajdował się na wstępnych listach zgłoszeniowych. We Francji będziemy jednak oglądali Łukasza Owsiana z Team Arkéa Samsic oraz Łukasza Wiśniowskiego z EF Education-EasyPost.

Trasa tegorocznego wyścigu

Wyścig Paryż-Nicea należy do grona najpopularniejszych w pierwszych miesiącach ścigania się zawodowego peletonu. Organizatorzy przygotowali dla kolarzy atrakcyjną trasę, na której będą mogli pokazać się zarówno wytrawni sprinterzy, specjaliści od czasówek, jak i górale. Ostatecznie rozegranych zostanie 8 etapów. Wydaje się, że kluczowe dla zwycięstwa w wyścigu będą etapy 3., 4. i 7. Najpierw kolarze powalczą na licznych pagórkach i stromych podjazdach, by czwartego dnia ścigania wziąć udział w czasówce. Przedostatni etap tegorocznego wyścigu to podjazd na Col de Turini  o długości około 15 kilometrów i kącie nachylenia 7,3%. To tam zobaczymy, kto we Francji będzie najmocniejszy. 

Poniżej znajduje się trasa poszczególnych etapów:

  1. Mantes-La-Ville – Mantes-La-Ville (159,8 km)
  2. Auffragis – Orleans (159,2 km)
  3. Vierzon – Dun-Le-Palestel (190,8 km)
  4. Domerat – Montlucon (13,4 km)
  5. Saint-Just-Saint-Rambert – Saint-Sauveur-De-Montagut (188,8 km)
  6. Courthezon – Aubagne (213,6 km)
  7. Nice – Col de Turini (155,4 km)
  8. Nice – Nice (115,6 km)

Dwóch Polaków w peletonie

Najprawdopodobniej w peletonie będziemy oglądali tylko dwóch Polaków. Łukasz Owsian pojedzie w zespole Team Arkéa Samsic i będzie wspiera lidera zespołu Nairo Quintanę. W drużynie EF Education-EasyPost będziemy oglądali Łukasza Wiśniowskiego, który powinien być nieocenionym wsparciem dla kolegów z zespołu, w tym przede wszystkim: Neilsona Powlessa i Stefana Bisseggera. 

Kto w gronie faworytów?

Do głównych faworytów wyścigu zaliczani są: Nairo Quintana (Kolumbia, Team Arkéa Samsic), Wout van Aert (Belgia, Jumbo-Visma), Primoz Roglić (Słowenia, Jumbo-Visma), Sonny Colbrelli (Włochy, Bahrain-Victorious), Joao Almeida (Portugalia, UAE Team Emirates), Jasper Philipsen (Belgia, Alpecin-Fenix), czy Adam Yates (Wielka Brytania, INEOS Grenadiers). 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...