Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin mistrzyniami Polski!

Strona głównaKoszykówkaKoszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin mistrzyniami Polski!

Po emocjonującym finale koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin sięgnęły po historyczne mistrzostwo Polski. O wszystkim zadecydował piąty mecz rozgrywany w Polkowicach. Tam lublinianki wygrały 83:82 z faworyzowanym BC Polkowice i sensacyjnie sięgnęły po tytuł najlepszej drużyny koszykarskiej w Polsce. To pierwsze mistrzostwo Polski w historii AZS-u UMCS Lublin. Po sezonie zasadniczym lublinianki zajęły czwarte miejsce w Energa Basket Lidze Kobiet.

Losy mistrzostwa Polski ważyły sie do ostatniego meczu

W wielkim finale Energa Basket Ligi Kobiet spotkały się kolejno druga i czwarta drużyna sezonu zasadniczego. Zdecydowanymi faworytkami były koszykarki BC Polkowice, czyli aktualne mistrzynie Polski. Rywalizacja toczyła się do trzech zwycięstw. Jako pierwsze na prowadzenie wyszły zawodniczki AZS-u UMCS Lublin. Później polkowiczanki doprowadziły do remisu. Pierwszy mecz w Lublinie padł łupem BC Polkowice i zespół ten był blisko obrony tytułu. Czwarte spotkanie to jednak zwycięstwo lublinianek. Dzięki temu o mistrzostwie Polski miał zadecydować piąty mecz, który zaplanowano na sobotę 15 kwietnia w Polkowicach

Zwycięstwo o punkt

Decydujące starcie od początku stało na wysokim poziomie i dostarczało kibicom wielu emocji. Pierwsza kwarta padła łupem BC Polkowice. Gospodynie wygrały ją 24:22. W drugiej przewagę zyskały akademiczki z Lublina, które wygrały 23:17 i na przerwę schodziły przy prowadzeniu 45:41. Trzecia kwarta to lepsza gra obrończyń tytułu. Wygrały 22:19 i przed ostatnią kwartą na tablicy wyników było już tylko 64:63 dla AZS-u UMCS Lublin. O mistrzostwie Polski miała zadecydować ostatnia kwarta. Ta od początku rozgrywana była pod dyktando lublinianek. W pewnym momencie prowadziły już 80:72 i tytuł mistrzyń Polski miały na wyciągnięcie ręki. Nieoczekiwanie w końcówce polkowiczanki niemal doprowadziły do remisu. Ostatecznie w końcówce o włos lepsze były pretendentki do tytułu i wygrały 83:82. Dzięki temu Polski Cukier AZS UMCS Lublin sięgnął po swoje pierwsze i historyczne mistrzostwo Polski w koszykówce kobiet. W wielkim finale najwięcej punktów zdobyła Sparkle Taylor (27), która poprowadziła swój zespól do mistrzostwa.

BC Polkowice – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 82:83 (24:22, 17:23, 22:19, 19:19)

Brązowy medal dla Gorzowianek

Brązowy medal wywalczyły koszykarki AZS-u Gorzów Wielkopolski, czyli najlepsza drużyna sezonu zasadniczego. W małym finale pokonały one 2:0 koszykarki Zagłębia Sosnowiec. Gorzowianki były faworytkami do awansu do finału, jednak w półfinale musiały uznać wyższość świetnie dysponowanych zawodniczek z Lublina, które później sięgnęły po mistrzostwo Polski.