Aleksandra Lisowska z minimum na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu

Strona głównaLekkoatletykaAleksandra Lisowska z minimum na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu

Reprezentantka Polski Aleksandra Lisowska wywalczyła przepustkę na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Polka wypełniła minimum kwalifikacyjne w maratonie podczas zawodów rozgrywanych w Rotterdamie w Holandii. Aleksandra Lisowska zajęła w nich piąte miejsce z czasem 2:26.44. Dzięki temu ubiegłoroczna mistrzyni Europy jest już pewna kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i może skupić się na przygotowaniach do najważniejszej imprezy czterolecia.

Dobry bieg Polki w Rotterdamie

Aleksandra Lisowska w Rotterdamie mocno rozpoczęła sezon. Wynik osiągnięty w Rotterdamie jest tylko o 36 sekund gorszy od jej rekordu życiowego. Jednocześnie czas 2:26.44 daje Polce kwalifikacje na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Rezultat ten spełnia także minimum na mistrzostwa świata, które w tym roku odbędą się w Budapeszcie. Dobry bieg Aleksandry Lisowskiej przełożył się na zajęcie piątego miejsca w mocno obsadzonym maratonie w holenderskim mieście portowym Rotterdam.

Zawody w Holandii wygrała Eunice Chumba z Bahrajnu ze znakomitym czasem 2:20.31. Drugie miejsce ze stratą ponad minuty zajęła Dolshi Tesfu z Erytrei. Trzecia na mecie była Rose Chelimo z Bahrajnu z czasem 2:26.21. Oznacza to, że Polce do podium zabrakło zaledwie 23 sekundy. Mimo tego aktualna mistrzyni Europy w maratonie bieg ten może zaliczyć do udanych. Czas Polki to dobry prognostyk przed kolejnymi startami w tym sezonie, w których Aleksandra Lisowska może pokusić się nawet o poprawienie rekordu życiowego. Podopieczna Jacka Wośka potwierdza swój duży potencjał

Bashir Abdi najlepszy wśród mężczyzn

Rywalizacje wśród mężczyzn wygrał reprezentant Belgii Bashir Abdi, który osiągnął bardzo dobry czas 2:03.47. Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatnich metrów i ostatecznie Abdi o zaledwie trzy sekundy wyprzedził drugiego na mecie Timothy Kiplagata z Kenii. Na trzecim miejscu uplasował się reprezentujący Holandię Abdi Nageeye, który do najlepszych stracił już ponad 1,5 minuty.