Aniołki Matusińskiego ze srebrem mistrzostw Europy

Strona głównaLekkoatletykaAniołki Matusińskiego ze srebrem mistrzostw Europy

Kobieca sztafeta 4×400 metrów w świetnym stylu sięgnęła po srebrny medal Mistrzostw Europy 2022 w Monachium. Popularne „Aniołki Matusińskiego” w składzie: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek zajęły drugie miejsce. Przegrały tylko z dobrze dysponowanymi Holenderkami w składzie m.in. z Femke Bol. O medalu przesądził kapitalny finisz Natalii Kaczmarek, która zaledwie o 0,06 sekundy wyprzedziła Brytyjkę.

Spełniły pokładane w nich nadzieje

Jeszcze przed startem Mistrzostw Europy Polki stawiane były w gronie faworytek do zdobycia medalu. W finale biegu na 400 metrów indywidualnie znalazły się trzy Polki, a Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska stanęły na podium. Swoją dobrą dyspozycję potwierdziły także w kobiecej sztafecie. Tu dobrze rozpoczęła Anna Kiełbasińska, która trzymała dystans do najlepszych i doprowadziła sztafetę na jednym z pierwszych miejsc. Jako druga biegła Iga Baumgart-Witan, która pałeczkę oddawała w okolicach pozycji medalowej.

Trzecia w sztafecie biegła doświadczona Justyna Święty-Ersetic, która walczyła z całych sił. Ostatecznie oddała zmianę Natalii Kaczmarek na czwartej pozycji. Najlepsza polska biegaczka na 400 metrów miała dużą stratę do prowadzących, jednak pobiegła ostatnią zmianę znakomicie. Na dystansie odrabiała straty, a o medalu zadecydował kapitalny finisz. Na ostatnich metrach Natalia Kaczmarek wyprzedziła Belgijkę i Brytyjkę i rzutem na taśmę wywalczyła srebro dla Polek. Trzecie na mecie Brytyjki straciły do Polek zaledwie 0,06 sekundy. Mistrzyniami Europy z większą przewagą zostały Holenderki.

Kolejny medal polskiej sztafety

Pieszczotliwie nazywane „Aniołkami Matusińskiego” polskie biegaczki na 400 metrów zdobyły kolejny medal w ostatnich latach. Przyzwyczaiły już nas do tego, że z większości dużych imprez przywożą medale. Nie inaczej było w Monachium, gdzie biało-czerwone stanęły na drugim stopniu podium. W wielkim finale wystąpiły: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek. Ponadto w kwalifikacjach udział wzięły: Kinga Gacka i Małgorzata Hołub-Kowalik.