Brązowy medal Malwiny Kopron w rzucie młotem na Igrzyskach Europejskich

Strona głównaLekkoatletykaBrązowy medal Malwiny Kopron w rzucie młotem na Igrzyskach Europejskich

Malwina Kopron w ostatniej próbie zapewniła sobie brązowy medal Igrzysk Europejskich w konkurencji rzutu młotem. Polska młociarka w szóstej próbie osiągnęła odległość 71.18 metra, dzięki czemu o cztery centymetry wyprzedziła czwartą w klasyfikacji Charlotte Payne z Wielkiej Brytanii. Złoty medal z wynikiem 73.26 wywalczyła Włoszka Sara Fantini. Na drugim miejscu zmagania ukończyła Finka Silja Kosonen z rezultatem 72.34. Brąz Malwiny Kopron to pierwszy medal polskich lekkoatletów na Igrzyskach Europejskich.

Emocje do samego końca i medal w ostatniej próbie

Decyzją sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski w rzucie młotem kobiet pojawiła się Malwina Kopron. Wiązaliśmy spore nadzieje ze startem utytułowanej młociarki. Nie zawiedliśmy się, choć jej występowi towarzyszyły ogromne emocje. Polka w pierwszych trzech próbach regularnie się poprawiała i plasowała się w okolicach podium. Niestety kolejne dwie spaliła i jej medal stanął pod znakiem zapytania.

Na szczęście Malwina Kopron zachowała koncentrację i siły na szósty rzut. W nim osiągnęła 71.18 metra i dosłownie o włos wyprzedziła Brytyjkę Charlotte Payne. W ostatniej chwili wskoczyła na podium i o cztery centymetry wyprzedziła swoją rywalkę. Dzięki temu wywalczyła pierwszy medal dla polskiej lekkoatletyki na Igrzyskach Europejskich 2023 w Krakowie oraz na Drużynowych Mistrzostwach Europy. Polka za trzecie miejsce zainkasowała 14 punktów do klasyfikacji drużynowej

Sara Fantini była poza zasięgiem

W piątkowe popołudnie na Stadionie Śląskim w Chorzowie poza zasięgiem reszty stawki była Włoszka Sara Fantini. Ostatecznie wygrała z wynikiem 73.26, czym wyrównała swój najlepszy rzut w tym sezonie. Dokonała tego w ostatniej próbie, choć jej wynik 73.02 z pierwszego rzutu też dałby jej złoto. Drugie miejsce zajęła Finka Silja Kosonen z rezultatem 72.34. Wynik ten również ustanowiła w swoim ostatnim rzucie w zawodach.

Malwina Kopron wywalczyła swój trzeci brązowy medal na dużej imprezie międzynarodowej. Wcześniej stawała na najniższym stopniu podium na Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio oraz na mistrzostwach świata w Londynie w 2017 roku