Dwa medale Polaków i solidne starty na otwarcie ME w lekkoatletyce

Strona głównaLekkoatletykaDwa medale Polaków i solidne starty na otwarcie ME w lekkoatletyce

Za nami pierwszy dzień Mistrzostw Europy 2022 w lekkoatletyce w Monachium. Polacy wywalczyli dwa medale na otwarcie zmagań w maratonie kobiet. Najlepszą na Starym Kontynencie została Aleksandra Lisowska, a drużyna kobiet wspólnie sięgnęła po brąz. Do tego Polacy zanotowali kilka solidnych wyników. Jak poszło biało-czerwonym pierwszego dnia zmagań?

Dwa medale w maratonie

Bez wątpienia wydarzeniem dnia dla polskich kibiców jest mistrzostwo Europy wywalczone przez Aleksandrę Lisowską w maratonie. Ponadto drużyna kobiet sięgnęła po brązowy medal w Monachium, gdzie liczone były wyniki: Aleksandry Lisowskiej, Angeliki Mach i Moniki Jackiewicz. Niestety pozostałe Polki Izabela Paszkiewicz i Katarzyna Jankowska nie ukończyły zmagań. Dużo gorzej poszło Polakom. Najlepszy z nich był Adam Nowicki, który dobiegł na 18. miejscu. Dopiero 49. pozycję zajął Arkadiusz Gardzielewski, a 51. Kamil Karbowiak. Rywalizacji nie ukończył Kamil Jastrzębski.

Bez medalu w rywalizacji kulomiotów

Niestety do walki o medale nie włączyli się polscy kulomioci. Lepiej spisał się Michał Haratyk, który w najlepszej finałowej próbie pchnął 20.90 m, co dało mu piąte miejsce. Do medalu stracił równo 36 centymetrów. Jedno oczko za nim rywalizację zakończył Konrad Bukowiecki z rezultatem 20.74 m. Mistrzem Europy w tej konkurencji został Chorwat Filip Mihaljević z wynikiem 21.88 m.

Wiesiołek piąty na półmetku rywalizacji w wieloboju

Solidny początek rywalizacji wieloboistów ma za sobą Paweł Wiesiołek. Po pierwszym dniu zajmuje on piąte miejsce. Polak dotychczas uzbierał 4205 punktów. Niestety jego strata do podium jest już spora. Liderem na półmetku pozostaje Simon Ehammer ze Szwajcarii, który zgromadził 4661 punktów. Paweł Wiesiołek po trzech pierwszych konkurencjach znajdował się na podium, jednak w sesji wieczornej stracił miejsce medalowe.

Polskie awanse

Ponadto pierwszego dnia Mistrzostw Europy oglądaliśmy kilka konkurencji eliminacyjnych. Do półfinałów na dystansie 100 metrów kobiet i mężczyzn awansowali: Magdalena Stefanowicz, Dominik Kopeć i Przemysław Słowikowski. Ze względu na miejsce rankingowe już wcześniej pewna udziału w półfinale była Ewa Swoboda. Michał Rozmys kapitalnie rozpoczął eliminacje w biegu na 1500 metrów, gdzie awansował do biegów półfinałowych z najlepszym czasem w stawce. Iga Baumgart-Witan awansowała do półfinału biegu na 400 metrów, a w eliminacjach osiągnęła najlepszy rezultat w sezonie 51.09. Już wcześniej pewni udziału w półfinałach byli: Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic i Karol Zalewski.

Kontuzja Piotra Tarkowskiego

O dużym pechu może mówić Piotr Tarkowski. Polak już w pierwszej próbie eliminacyjnej w skoku w dal doznał kontuzji, która wykluczyła go z dalszego skakania. Tym samym przedwcześnie opuścił Stadion Olimpijski w Monachium. Polski lekkoatleta nie był w stanie o własnych siłach opuścić areny zmagań i został zniesiony na noszach.

Niektórzy Polacy bez awansu

Awansu nie wywalczył również Adrian Świderski w trójskoku. Jego najlepszy wynik to 15.97. Poza finałem znalazły się reprezentantki Polski w rzucie dyskiem, czyli Karolina Urban i Daria Zabawska. Żadna z nich nie osiągnęła wyniku 57.04, który dawałby awans. Na etapie eliminacji z rywalizacją w pchnięciu kulą pożegnały się Paulina Guba i Klaudia Kardasz. Kolejne emocje związane z występami polskich lekkoatletów już 16 sierpnia.