STS KOD PROMOCYJNY

Ewa Swoboda najszybszą Europejką na świecie!

Autor: Tadeusz Olewicz
Strona głównaLekkoatletykaEwa Swoboda najszybszą Europejką na świecie!

Ewa Swoboda zaliczyła świetny start na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie. Polska sprinterka zajęła 6. miejsce w finale biegu na 100 m, co dało jej nieoficjalny tytuł najszybszej Europejki w tej konkurencji. Złoty medal zdobyła Amerykanka Sha’Carri Richardson.

Wynik poniżej 11 sekund

Polka dostała się do finału jako „szczęśliwa przegrana” z półfinałów. Czas 11,01 wystarczył, by awansować do decydującego biegu ex aequo z Brytyjką Diną Asher-Smith.

Finał był w wykonaniu Ewy Swobody jeszcze lepszy – Polka znakomicie wyszła z bloków startowych i przez pierwszą połowę dystansu była bliska miejsca na podium. Na finiszu lepsze okazały się jednak doświadczone sprinterki reprezentujące m.in. USA i Jamajkę.

Swoboda dobiegła do mety z rewelacyjnym czasem 10,97, co dało jej 6. miejsce. Jedyna Europejka poza Polką w biegu finałowym, wspomniana Asher-Smith była o 0,03 sekundy gorsza. To sprawiło, że Swoboda może tytułować się najszybszą biegaczką ze Starego Kontynentu na świecie.

Triumf Richardson

Niespodziewaną triumfatorką biegu została Shi’Carri Richardson startująca z zewnętrznego (9) toru. Amerykanka okazała się lepsza od dwóch Jamajek – Shericki Jackson i Shelly-Ann Fraser-Price.

Wyniki biegu finałowego na 100 m kobiet:

  1. Shi’Carri Richardson (USA) – 10,65 s
  2. Shericka Jackson (Jamajka) – 10,72 s
  3. Shelly-Ann Fraser-Price (Jamajka) – 10,77 s
  4. Marie-Josee Ta Lou (Wybrzeże Kości Słoniowej) – 10,81 s
  5. Julien Alfred (Saint Lucia) – 10,93 s
  6. Ewa Swoboda (Polska) – 10,97 s
  7. Brittany Brown (USA) – 10,97 s
  8. Dina Asher-Smith (Wlk. Brytania) – 11,00 s
  9. Tamari Davis (USA) – 11,03 s
Tadeusz Olewicz
Tadeusz Olewicz
W czasie studiów prowadził audycję sportową we wrocławskim Uniradio, a także współpracował z portalami DevilPage.pl i Transfery.info. Po studiach przez 3 lata zajmował się copywritingiem na różne tematy szeroko związane z IT.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...