STS KOD PROMOCYJNY

Halowe Mistrzostwa Świata 2024. Kiedy startują Polacy i ile medali przywiozą?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaHalowe Mistrzostwa Świata 2024. Kiedy startują Polacy i ile medali przywiozą?

Początek roku kalendarzowego to sezon halowy w lekkoatletyce. W 2024 roku jego kulminacją będą Halowe Mistrzostwa Świata, które w dniach 1-3 marca odbędą się w szkockim Glasgow. W dotychczasowej historii tej imprezy biało-czerwoni wywalczyli pięć złotych medali. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Halowych Mistrzostw Świata oraz historycznymi sukcesami Polaków.

HMŚ w Glasgow. Terminarz

Tegoroczne Halowe Mistrzostwa Świata w Glasgow odbędą się w dniach 1-3 marca w Emirates Arena w Glasgow. Każdy dzień zostanie tradycyjnie podzielony na sesję poranną oraz sesję wieczorną. Poniżej przedstawiamy terminarz finałów poszczególnych konkurencji.

  • 1 marca: pchnięcie kulą (K), skok wzwyż (K), pchnięcie kulą (M), 60 metrów (M);
  • 2 marca: skok w dal (M), skok o tyczce (K), trójskok (M), 3000 metrów (K), 3000 metrów (M), 400 metrów (K), 400 metrów (M), 60 metrów płotki (M), 60 metrów (K);
  • 3 marca: trójskok (K), skok wzwyż (M), skok o tyczce (M), skok w dal (K), 4×400 metrów (M), 4×400 metrów (K), 60 metrów płotki (K), 800 metrów (M), 800 metrów (K), 1500 metrów (M), 1500 metrów (K).

Gdzie oglądać HMŚ?

Transmisje z Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow będzie można oglądać w Telewizji Polskiej. Wydarzenie będzie transmitowane na kanałach: TVP 1, TVP 2, TVP Sport oraz za pośrednictwem strony internetowej sport.tvp.pl.


Czytaj również o sukcesach polskich sportowców


Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Kto ma szanse na medale w Glasgow?

Halowe Mistrzostwa Świata to najważniejsza impreza początku sezonu w lekkoatletyce. W 2024 roku odbędą się one w dniach 1-3 czerwca w Emirates Arena w Glasgow. Z ostatnich HMŚ w Belgradzie biało-czerwoni wrócili z dwoma medalami. Srebrny medal w pięcioboju zdobyła Adrianna Sułek, a brązowy medal wywalczyła polska sztafeta kobiet 4×400 metrów w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka, Justyna Święty-Ersetic i Aleksandra Gaworska.

W Glasgow Polacy również powinni walczyć o medale. Wśród polskich nadziei znajdują się m.in.: Ewa Swoboda (60 metrów), Pia Skrzyszowska (60 metrów przez płotki), Norbert Kobielski (skok wzwyż) i Piotr Lisek (skok o tyczce). W sezonie olimpijskim wielu czołowych lekkoatletów może zrezygnować ze startów w hali, dlatego szczegółową listę uczestników imprezy powinniśmy poznać na kilka dni przed jej rozpoczęciem.

Halowe Mistrzostwa Świata. Ile razy Polacy zdobywali medale?

Polska zajmuje 25. miejsce w klasyfikacji medalowej wszechczasów Halowych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Do tej pory biało-czerwoni wywalczyli 34 medale, w tym 5 złotych, 12 srebrnych i 17 brązowych. Po złote medale sięgali:

  • Sebastian Chmara (siedmiobój, Maebashi 1999);
  • Piotr Rysiukiewicz, Piotr Haczek, Jacek Bocian, Robert Maćkowiak (4×400 metrów, Lizbona 2001);
  • Kamila Lićwinko (skok wzwyż, Sopot 2014);
  • Adam Kszczot (800 metrów, Birmingham 2018);
  • Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina (4×400 metrów, Birmingham 2018).

Na ostatniej imprezie rozegranej w Belgradzie biało-czerwoni zdobyli dwa medale.


Czytaj więcej o lekkoatletyce


Która edycja Halowych Mistrzostw Świata?

W tym roku odbędzie się 19. edycja Halowych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Pierwsza oficjalna edycja miała miejsce w 1987 roku w Indianapolis. Od tego czasu wydarzenie odbywa się co dwa lata w marcu. Wyjątkiem były lata 2003 i 2004, gdy imprezę rozegrano rok po roku. W 2020 roku Halowe Mistrzostwa świata w chińskim Nankin zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Miały odbyć się w 2023 roku, jednak imprezę znów odwołano i przeniesiono ją na 2025 rok. Oznacza to, że w latach 2024-2026 odbędą się trzy Halowe Mistrzostwa Świata z rzędu. Gospodarzem ostatnich z nich będzie Toruń.

Kiedy Halowe Mistrzostwa Świata w Polsce?

W 2026 roku Polska po raz drugi w historii będzie gospodarzem Halowych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Pierwszy raz miało to miejsce w 2014 roku, gdy najlepsi lekkoatleci świata rywalizowali w Sopocie w dniach 7-9 marca. Była to udana impreza dla Polaków, ponieważ zdobyli na niej trzy medale i zajęli szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. Po złoto sięgnęła wówczas Kamila Lićwinko. Wicemistrzami świata zostali Angelika Cichocka i Adam Kszczot. Oboje rywalizowali w biegu na dystansie 800 metrów.

Kolejnym polskim gospodarzem Halowych Mistrzostw Świata będzie Toruń. Impreza ta odbędzie się w 2026 roku w hali Arena Toruń. W najbliższych miesiącach powinniśmy poznać dokładny termin jej rozegrania oraz terminarz. Liczymy na to, że biało-czerwoni przed własną publicznością nawiążą do swoich najlepszych wyników i powalczą o worek medali.

🏃🏿‍♀️ Kiedy startują Halowe Mistrzostwa Świata?

Halowe Mistrzostwa Świata 2024 w Glasgow odbędą się w dniach 1-3 marca.

Ilu Polaków pojawi się na starcie?

W Glasgow powinniśmy oglądać silną reprezentację Polski. Dokładną kadrę poznamy na kilka dni przed rozpoczęciem Halowych Mistrzostw Świata. W 2022 roku w Belgradzie Polskę reprezentowało 24. lekkoatletów.

🏆 Czy Polacy zorganizują Mistrzostwa Świata?

Tak. Polacy zorganizują Halowe Mistrzostwa Świata w 2026 roku. Impreza odbędzie się w Toruniu. Ponadto Polska organizowała wydarzenie w 2014 roku w Sopocie.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

400 PLN za gola Holandii w meczu z Turcją

Gdy po zarejestrowaniu się w STS z kodem GOL400 wytypujemy poprawnie gola Holandii w meczu z Turcją to poza standardową wygraną dodatkowo zgarniamy bonus w wysokości...

Polacy w Serie A. Jak statystyki biało-czerwonych w calcio?

We Włoszech niezmiennie występuje najliczniejsza kolonia polskich piłkarzy za granicą. Powietrze w Italii najwidoczniej sprzyja biało-czerwonym i w tym sezonie zobaczymy kilka, nowych twarzy...