Katarzyna Zdziebło i Paweł Fajdek ze Złotymi Kolcami

Strona głównaLekkoatletykaKatarzyna Zdziebło i Paweł Fajdek ze Złotymi Kolcami

Katarzyna Zdziebło i Paweł Fajdek zostali nagrodzeni Złotymi Kolcami podczas Gali na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Końcówka roku kalendarzowego to czas licznych podsumowań i plebiscytów sportowych. Dotyczy to również lekkoatletyki. Finałowa gala Złotych Kolców odbywała się w Chorzowie, a jury miało trudny orzech do zgryzienia. Wszystko dlatego, że nasi lekkoatleci w minionym sezonie osiągnęli sporo sukcesów. Ostatecznie to Katarzyna Zdziebło i Paweł Fajdek wygrali i zdobyli Złote Kolce.

Polska sensacja Katarzyna Zdziebło

Bez dwóch zdań Katarzyna Zdziebło to największa polska sensacja kończącego się sezonu lekkoatletycznego. Mało kto na nią stawiał. Ostatecznie potwierdziła swoje mistrzowskie aspiracje i w kapitalnym stylu zaprezentowała się na mistrzostwach świata i Europy. Jako pierwsza chodziarka w historii Polski sięgała po medale tych imprez międzynarodowych. Najpierw w amerykańskim Eugene zdobyła brązowe medale na dystansach 20 i 35 kilometrów. Do tego dołożyła srebro mistrzostw Europy w Monachium na 20 kilometrów. Na krajowym podwórku zdobyła trzy złote medale mistrzostw Polski. Zasłużenie wygrała ranking Złotych Kolców 2022. Kolejne miejsca zajęły Adrianna Sułek i Pia Skrzyszowska

Paweł Fajdek wciąż na topie

Wśród mężczyzn triumfował Paweł Fajdek, który od lat znajduje się na topie męskiego rzutu młotem. Po Złote Kolce sięgał w latach 2013 i 2015, a teraz powtórzył ten wyczyn. W Eugene wywalczył tytuł mistrza świata i zrobił to po raz piąty z rzędu. Niestety na mistrzostwach Europy skończył tuż za podium. Drugie miejsce w rankingu mężczyzn zajął Wojciech Nowicki, a na najniższym stopniu podium znalazł się Damian Czykier

Odkrycie roku i pożegnania

Odkryciem roku została Ewa Różańska, która nieoczekiwanie zdobyła srebro mistrzostw Europy w rzucie młotem. Jacek Wosiek został trenerem roku po tym, jak do mistrzostwa Europy w maratonie doprowadził Aleksandrę Lisowską. Paralekkoatletą roku wybrano Renatą Śliwińską. Memoriał Kamili Skolimowskiej otrzymał nagrodę za imprezę roku.

Na finałowej gali pożegnano czterech zawodników, którzy w tym sezonie zakończyli sportowe kariery. Specjalne wyróżnienia spotkały: Marcina Lewandowskiego, Adama Kszczota, Łukasza Krawczuka i Karola Hoffmana.