STS KOD PROMOCYJNY

Kocham sport gram mądrze w STS

Maciej Wyderka w strugach deszczu pobiegł po złoto Uniwersjady na 800 metrów

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaMaciej Wyderka w strugach deszczu pobiegł po złoto Uniwersjady na 800 metrów

Maciej Wyderka został złotym medalistą 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu na dystansie 800 metrów. Zaledwie 21-letni lekkoatleta znakomicie zaprezentował się w wielkim finale, który rozgrywany był w niedzielę w strugach deszczu. Polak w finale pobiegł 1:49.09 i po świetnym finiszu zajął pierwsze miejsce. Drugi na mecie Francuz Corentin Le Clezio stracił do niego 0,08 sekundy. Trzecie miejsce wspólnie zajęli Algierczycy Oussama Cherrad i Zine El Abidine Laggoun. 

Droga do wielkiego finału 

Młody reprezentant Polski szturmem awansował do finału. Choć nie był stawiany w gronie głównych faworytów, to jednak w Chengdu biegał równo i szybko. W swoim biegu eliminacyjnym zajął drugie miejsce z czasem 1:50.29. Prawdziwym popisem Polaka był półfinał. W nim Polak wygrał z czasem 1:47.00, czyli niewiele gorszym od swojego rekordu życiowego. Ten wynosi 1:46.87 i ustanowił go w czerwcu tego roku w Chorzowie. Dobry start w półfinale sprawił, że Maciej Wyderka dołączył do grona kandydatów do zdobycia medalu. Niestety na etapie półfinałów z rywalizacją pożegnał się Jakub Augustyniak (1:50.47)

Maciej Wyderka nie był faworytem 

Maciej Wyderka nie był faworytem finału na 800 metrów. Wszystko dlatego, że spośród ośmiu finalistów miał dopiero siódmy rekord życiowy. W decydującym biegu spisał się jednak znakomicie. Walka o medale toczyła się w trudnych warunkach atmosferycznych i w obfitych opadach deszczu. Maciej Wyderka długo utrzymywał się na drugim miejscu i biegł równo z czołówką. Później objął prowadzenie, którego nie oddał do samego końca. Zaczął oddalać się od rywali. W pewnym momencie miał już dwa metry przewagi. 


Na ostatniej prostej Polak zaczął słabnąć, jednak udało mu się utrzymać przewagę nad rozpędzonymi rywalami. Wygrał minimalnie, bo zaledwie o 0,08 sekundy nad drugim Francuzem Corentinem Le Clezio. Trzecie miejsce wspólnie zajęli Oussama Cherrad i Zine El Abidine Laggoun z Algierii ze stratą 0,14 sekundy do Polaka. Złoto Uniwersjady to największy sukces w dotychczasowej karierze Macieja Wyderki.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Kocham Sport - Gram mądrze
Kocham sport gram mądrze w STS

Powiązane

Polecamy

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! United Cup Iga Świątek...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...