Maciej Wyderka w strugach deszczu pobiegł po złoto Uniwersjady na 800 metrów

Strona głównaLekkoatletykaMaciej Wyderka w strugach deszczu pobiegł po złoto Uniwersjady na 800 metrów

Maciej Wyderka został złotym medalistą 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu na dystansie 800 metrów. Zaledwie 21-letni lekkoatleta znakomicie zaprezentował się w wielkim finale, który rozgrywany był w niedzielę w strugach deszczu. Polak w finale pobiegł 1:49.09 i po świetnym finiszu zajął pierwsze miejsce. Drugi na mecie Francuz Corentin Le Clezio stracił do niego 0,08 sekundy. Trzecie miejsce wspólnie zajęli Algierczycy Oussama Cherrad i Zine El Abidine Laggoun.

Droga do wielkiego finału

Młody reprezentant Polski szturmem awansował do finału. Choć nie był stawiany w gronie głównych faworytów, to jednak w Chengdu biegał równo i szybko. W swoim biegu eliminacyjnym zajął drugie miejsce z czasem 1:50.29. Prawdziwym popisem Polaka był półfinał. W nim Polak wygrał z czasem 1:47.00, czyli niewiele gorszym od swojego rekordu życiowego. Ten wynosi 1:46.87 i ustanowił go w czerwcu tego roku w Chorzowie. Dobry start w półfinale sprawił, że Maciej Wyderka dołączył do grona kandydatów do zdobycia medalu. Niestety na etapie półfinałów z rywalizacją pożegnał się Jakub Augustyniak (1:50.47)

Maciej Wyderka nie był faworytem

Maciej Wyderka nie był faworytem finału na 800 metrów. Wszystko dlatego, że spośród ośmiu finalistów miał dopiero siódmy rekord życiowy. W decydującym biegu spisał się jednak znakomicie. Walka o medale toczyła się w trudnych warunkach atmosferycznych i w obfitych opadach deszczu. Maciej Wyderka długo utrzymywał się na drugim miejscu i biegł równo z czołówką. Później objął prowadzenie, którego nie oddał do samego końca. Zaczął oddalać się od rywali. W pewnym momencie miał już dwa metry przewagi.

Na ostatniej prostej Polak zaczął słabnąć, jednak udało mu się utrzymać przewagę nad rozpędzonymi rywalami. Wygrał minimalnie, bo zaledwie o 0,08 sekundy nad drugim Francuzem Corentinem Le Clezio. Trzecie miejsce wspólnie zajęli Oussama Cherrad i Zine El Abidine Laggoun z Algierii ze stratą 0,14 sekundy do Polaka. Złoto Uniwersjady to największy sukces w dotychczasowej karierze Macieja Wyderki.