Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska z medalami Mistrzostw Europy

Strona głównaLekkoatletykaNatalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska z medalami Mistrzostw Europy

Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska stanęły na podium biegu na 400 metrów w Mistrzostwach Europy 2022 w Monachium. Po kapitalnym biegu Natalia Kaczmarek została wicemistrzynią Europy, a Anna Kiełbasińska stanęła na najniższym stopniu podium. Poza zasięgiem Polek była faworyzowana Holenderka Femke Bol. W finale oglądaliśmy jeszcze Igę Baumgart-Witan, która zajęła 8. miejsce.

Świetny bieg w wykonaniu Polek

Jeszcze przed rozpoczęciem finału Natalię Kaczmarek i Annę Kiełbasińską wymieniało się w gronie zawodniczek, które mogą włączyć się do walki o medal. Swoje aspiracje potwierdziły w półfinałach, gdzie wygrały swoje biegi i miały najlepsze czasy. Wyżej od nich stawiane były szanse tylko Holenderki Femke Bol, czyli od lat najlepszej Europejki na dystansie 400 metrów. W najlepszej ósemce oglądaliśmy jeszcze Igę Baumgart-Witan, dla której awans do finału był sporym sukcesem.

Od początku biegu emocjonowaliśmy się rywalizacją Natalii Kaczmarek i Femke Bol. Na torze z przodu biegła Polka, która szybko się napędzała. Goniła ją Femke Bol, co było dla niej dodatkową korzyścią. W tej sytuacji było jej łatwiej o kontrolowanie tego, co robi najlepsza Polka w tym roku na 400 metrów. Ostatecznie na finiszu lepsza okazała się Holenderka. Wicemistrzynią Europy została Natalia Kaczmarek, która po raz kolejny zeszła poniżej 50 sekund. Pasjonująca była również walka o brąz. Jeszcze na kilkadziesiąt metrów przed metą Anna Kiełbasińska zajmowała piąte miejsce. Ostatnie metry należały jednak do niej i zdobyła brązowy medal. Iga Baumgart-Witan ukończyła zmagania na 8. miejscu.

Karol Zalewski na szóstym miejscu

Tuż przed paniami w finale wystartował Karol Zalewski. Polski biegacz nie miał szans na medal i finiszował ostatecznie na szóstym miejscu. Mistrzostwo Europy zdobył faworyt Matthew Hudson-Smith z Wielkiej Brytanii. Kolejne miejsca zajęli Szwajcar Ricky Petrucciani oraz Brytyjczyk Alex Haydock-Wilson. Reprezentanci Polski na 400 metrów powalczą jeszcze o medale w biegach sztafetowych, gdzie nie są bez szans.