Piąty dzień ME w lekkoatletyce przyniósł jeden medal i kilka awansów Polaków

Strona głównaLekkoatletykaPiąty dzień ME w lekkoatletyce przyniósł jeden medal i kilka awansów Polaków

Piątego dnia Mistrzostw Europy 2022 w lekkoatletyce w Monachium biało-czerwoni sięgnęli po jeden medal, a także kilka cennych awansów do finałów. Na najniższym stopniu podium na Stadionie Olimpijskim stanęła Sofia Ennaoui, która kapitalnie pobiegła dystans 1500 metrów. Ponadto do finałów awansowały sztafety kobiece 4×100 i 4×400, a także męska 4×100. Jak spisali się pozostali biało-czerwoni piątego dnia zmagań?

Brązowy medal Sofii Ennaoui

Sofia Ennaoui już podczas Mistrzostw Świata w Eugene udowodniła, że stać ją na szybkie bieganie. Wówczas zajęła piąte miejsce. W Monachium ponownie zaprezentowała się z dobrej strony. Mimo blisko dwuletniej przerwy w treningach i startach, powróciła w wielkim stylu. Stanęła na trzecim miejscu podium w biegu na 1500 metrów. Tym samym zdobyła drugi w karierze medal Mistrzostw Europy na otwartym stadionie. Polka na mecie osiągnęła czas 4:03.59. Mistrzynią Europy została Laura Muir z Wielkiej Brytanii, a na drugie miejsce zajęła Irlandka Ciara Mageean.

Awanse polskich sztafet

Do rywalizacji przystąpiły również sztafety. Tu mamy bilans 3 na 4. Oznacza to, że tylko jedna z polskich sztafet odpadła na etapie eliminacji. Niestety w wielkim finale nie zobaczymy męskiej drużyny 4×400 metrów. Ta w składzie Szymon Dziuba, Tymoteusz Zimny, Mateusz Rzeźniczak, Karol Zalewski osiągnęła 9. czas eliminacji. Do finału zabrakło im zaledwie 0,14 sekundy. W zupełnie innych nastrojach jest sztafeta 4×100 metrów mężczyzn w składzie Dominik Kopeć, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota, Dominik Dusza. Do finału awansowali z czwartym czasem.

Również z czwartym czasem do finału weszły Polki na 4×400 metrów w zestawieniu Kinga Gacka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek. Z awansu cieszą się także reprezentantki Polski w sztafecie 4×100 metrów w składzie Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła, Marika Popowicz-Drapała, Ewa Swoboda. Nasze sprinterki weszły z szóstym czasem.

Ostatnie miejsce Stachnika w finale

W finale rzutu dyskiem mężczyzn oglądaliśmy Oskara Stachnika. Ostatecznie reprezentant Polski zajął 12. miejsce z najlepszym wynikiem 60.36 m. Niestety Polak był bardzo daleko od medalu. Najlepszy w Europie okazał się Litwin Mykolas Alekna. Jego wynik 69.78 m to nowy rekord Mistrzostw Europy. Kolejne miejsca zajęli Słoweniec Kristjan Ceh i Brytyjczyk Lawrence Okoye.

Jedna Polka w finale 800 metrów

Piątego dnia zmagań oglądaliśmy także półfinały kobiet na 800 metrów. Z trzech Polek awans do finału wywalczyła tylko jedna z nich. Dobrze pobiegła Anna Wielgosz, która zajęła drugie miejsce w swoim biegu i z szóstym czasem awansowała do finału. Jej czas to 2:01.05. Niestety na półfinałach swój start zakończyły Angelika Sarna i Adrianna Czapla. Nieoczekiwanie awansu do finału na 800 metrów nie wywalczył również polski medalista olimpijski Patryk Dobek. W swoim półfinale zajął dopiero czwarte miejsce i stracił szanse na medal.

Kolejne starty Polaków już 20 sierpnia. Przed nimi szansa na medale. Będziemy oglądać m.in. Katarzynę Zdziebło w chodzie na 35 kilometrów, Annę Wielgosz i sztafetę kobiet 4×400 metrów. Sobota to przedostatni dzień łączonych Mistrzostw Europy w Monachium