STS KOD PROMOCYJNY

Kocham sport gram mądrze w STS

Polska dominacja w pchnięciu kulą. Bukowiecki ze złotem, Mazur ze srebrem

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaPolska dominacja w pchnięciu kulą. Bukowiecki ze złotem, Mazur ze srebrem

Reprezentanci Polski Konrad Bukowiecki i Szymon Mazur zdominowali rywalizację w pchnięciu kulą podczas 31. Letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu. Pierwszy z nich z wynikiem 20.23 metra sięgnął po złoty medal. To najlepszy tegoroczny rezultat Konrada Bukowieckiego, który powrócił do rywalizacji po przerwie związanej z kontuzją. Szymon Mazur z rezultatem 19.20 metra wywalczył srebrny medal. Podium uzupełnił Niemiec Xaver Hastenrath. 

Konrad Bukowiecki powraca do wygrywania

Ostatnie miesiące w karierze Konrada Bukowieckiego były bardzo trudne. Reprezentant Polski zmagał się z obniżką formy oraz kontuzją. Teraz wraca do rywalizacji na najwyższym poziomie i pierwsze dobre sygnały wysłał już w chińskim Chengdu. Polak zdominował rywalizację w pchnięciu kulą i wygrał ją z wynikiem 20.23. To o ponad metr więcej niż srebrny medalista. Jednocześnie to najlepszy wynik Konrada Bukowieckiego w tym sezonie i dobry prognostyk przed kolejnymi startami. W Chengdu polski kulomiot oddał cztery najdłuższe próby w całym konkursie. Najlepiej poszło mu w piątym pchnięciu, gdy kula jedyny raz przekroczyła granicę 20. metrów. Wynik ten pozwolił mu na odniesienie cennego zwycięstwa. 

Srebrny medal Szymona Mazura

Konkurs pchnięcia kulą ze srebrnym medalem zakończył Szymon Mazur. Zawodnik ten już w trzeciej próbie pchnął 19.19 i awansował na drugie miejsce. W piątej próbie poprawił się jeszcze o centymetr. Dzięki temu ze sporą przewagą zajął drugie miejsce. Trzeci w konkursie pchnięcia kulą był Niemiec Xaver Hastenrath, który w najlepszej próbie osiągnął wynik 18.69.

Kolejny awans w klasyfikacji medalowej 

Świetne wyniki i medale zdobyte przez Konrada Bukowieckiego i Szymona Mazura sprawiły, że biało-czerwoni są już na piątym miejscu w klasyfikacji medalowej. Przed nimi jednak ze sporą przewagą znajdują się cztery azjatyckie reprezentacje: Chiny, Korea Południowa, Japonia i Indie. Polacy są jednak dotychczas najlepszą europejską nacją na 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Kocham Sport - Gram mądrze
Kocham sport gram mądrze w STS

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...