Polskie rekordy na Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej

Strona głównaLekkoatletykaPolskie rekordy na Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej

Znakomicie zaprezentowali się reprezentanci Polski na Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej, gdzie część konkurencji miała rangę Diamentowej Ligi. To pierwsze tak prestiżowe zawody lekkoatletyczne w historii Polski. Na trybunach Stadionu Śląskiego popisy blisko 50 medalistów z ostatnich Mistrzostw Świata w Eugene oglądało prawie 30 tysięcy kibiców. Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów i Pia Skrzyszowska na 100 metrów przez płotki biły swoje rekordy życiowe, a to nie koniec emocji związanych z biało-czerwonymi.

Rekordy Natalii Kaczmarek i Pii Skrzyszowskiej

Starty Polaków obrodziły dwoma rekordami życiowymi reprezentantek Polski. Natalia Kaczmarek pobiegła 49.86 i dopiero jako druga Polka w historii zeszła na 400 metrów poniżej 50 sekund. Szybciej od niej biegała tylko Irena Szewińska. Ten czas pozwolił Polce na zajęcie drugiego miejsca. Wygrała kapitalnie dysponowana Femke Bol z Holandii. W biegu finałowym na 5. miejscu uplasowała się Anna Kiełbasińska, a na 8. Justyna Święty-Ersetic.

Rekord życiowy pobiła również Pia Skrzyszowska w biegu na 100 metrów przez płotki. Młoda reprezentantka Polski uzyskała w finale czas 12.51, co pozwoliło jej na zajęcie 4. miejsca. Do podium zabrakło jej zaledwie 0,02 sekundy, a wygrała Jasmine Camacho-Quinn z Portoryko. Wynik Polki to także nowy rekord Europy u-23, który został pobity po 50. latach. Na etapie eliminacji ze zmaganiami pożegnały się wieloboistka Adrianna Sułek oraz Karolina Kołeczek, Klaudia Wojtunik i Marika Majewska. Ta konkurencja nie wchodziła jednak w cykl Diamentowej Ligi.

Polskie podium w młocie

Prawdziwe show w konkurencjach niezaliczanych do cyklu Diamentowej Ligi zrobili młociarze Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Znów w takiej kolejności zajęli dwa pierwsze miejsca na podium, czyli potwierdzili swoją dominację. Przez kilkoma tygodniami w Eugene również stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium. Jednocześnie Paweł Fajdek pobił rekord Diamentowej Ligi z wynikiem 81.27. Brązowy medal w młocie kobiet powędrował do Malwiny Kopron

Pozostali biało-czerwoni w konkurencjach Diamentowej Ligi

W konkurencjach zaliczanych do cyklu Diamentowej Ligi oglądaliśmy jeszcze kilkoro reprezentantów Polski. Bardzo dobrze zaprezentowała się Sofia Ennaoui, która zajęła 5. miejsce w biegu na 1500 metrów i zabrakło jej zaledwie 0,46 sekundy do podium. W tym samym biegu na 10. pozycji finiszowała Eliza Megger. Kajetan Duszyński w biegu na 400 metrów osiągnął czas 46.08 i zajął 9. miejsce. Na tym samym dystansie, tyle że przez płotki, na 8. pozycji finiszował Sebastian Urbaniak z rezultatem 49.85. Piotr Tarkowski zakończył skok w dal z wynikiem 7.59 i 7. miejscem. Dalsze miejsce zajął również Marcin Krukowski w rzucie mężczyzn. Próba na odległość 73.91 pozwoliła mu na zajęcie dopiero 7. lokaty. Na ostatnim 9. miejscu w biegu na 200 metrów finiszowała Nikola Horowska z czasem 23.44.

Jedno  z ostatnich miejsc w biegu na 800 metrów zajęła również Adrianna Czapla, która finiszowała na 7. pozycji. Aneta Lemiesz w tej konkurencji pełniła rolę zawodniczki rozprowadzającej. Jako ostatnia sklasyfikowana na mecie rywalizację ukończyła Beata Topka w konkurencji biegu na 3000 metrów. Ostatecznie była 17.

Tak jak wspomniano, Pia Skrzyszowska była tuż za podium na 100 metrów przez płotki. Na czwartym miejscu w skoku o tyczce finiszował Piotr Lisek, który uzyskał wynik 5.63. Show w tej konkurencji jak zwykle skradł Szwed Armand Duplantis z wynikiem 6.10. Patryk Dobek zajął 5. miejsce w biegu na 800 metrów, a rolę peacemakera w tej konkurencji pełnił Patryk Sieradzki. Ciekawie wyglądała rywalizacja kulomiotów, gdzie na 5. miejscu uplasował się Michał Haratyk. Konrad Bukowiecki i Jakub Szyszkowski zajęli kolejno pozycje 7 i 8.

Tym samym Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej 2022 przeszedł do historii, jaki pierwsza w Polsce impreza rangi Diamentowej Ligi.