Sofia Ennaoui pobiła rekord Polski na 1000 metrów w hali

Strona głównaLekkoatletykaSofia Ennaoui pobiła rekord Polski na 1000 metrów w hali

Sofia Ennaoui pobiła 20-letni rekord Polski na dystansie 1000 metrów w hali. Polka znakomicie zaprezentowała się na mityngu lekkoatletycznym Birmingham World Indoor Tour Final 2023 w Anglii. Ostatecznie zajęła trzecie miejsce na dystansie 1000 metrów z czasem 2:35.69. Tym samym o ponad sekundę poprawiła halowy rekord Polski Lidii Chojeckiej, która w 2003 roku pobiegła 2:36.97. To dobry prognostyk przez zbliżającymi się HME w Stambule.

Znakomity bieg i rekord poprawiony o ponad sekundę

Od początku było wiadomo, że Sofia Ennaoui pobiegnie w biegu, który będzie miał bardzo szybkie tempo. Wszystko za sprawą Brytyjki Lary Moir, która w Birmingham chciała pobić rekord świata na tym dystansie. Długi biegła w tempie lepszym od obecnego rekordu, jednak pod koniec trasy osłabła i nie udało jej się go pobić. Brytyjka wygrała, a jedną z beneficjentek szybkiego biegu była Sofia Ennaoui. Reprezentantka Polski zajęła ostatecznie trzecie miejsce, ale osiągnęła znakomity czas 2:35.69. To nowy halowy rekord Polski na dystansie 1000 metrów. Po 20-latach Ennaoui odebrała go Lidii Chojeckiej. Na mityngu przed Polką linię mety minęła jeszcze Claudia Bobocea z Rumunii. Mityng zaliczany jest co cyklu Wotld Athletics Indoor Tour Gold, czyli najbardziej prestiżowych halowych zawodów lekkoatletycznych.

Słabsze występy pozostałych biało-czerwonych

W Anglii oglądaliśmy jeszcze kilkoro biało-czerwonych. Na szóstym miejscu bieg na 3000 metrów zakończyła Martyna Galant, która linię mety minęła z czasem 8:43.08. To nowy rekord życiowy Polki oraz drugi czas w historii polskiej lekkoatletyki. Wygrała niezawodna Etiopka Gudaf Tsegay. W skoku wzwyż na piątym miejscu skończył Norbert Kobielski, który w najlepszej próbie pokonał poprzeczkę na wysokości 2.22. Damian Czykier z czasem 7.80 został sklasyfikowany na siódmym miejscu w biegu na 60 metrów przez płotki. Wygrał Amerykanin Grant Holloway z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie.

Start w Birmingham to jeden z ostatnich sprawdzianów lekkoatletycznych przed Halowymi Mistrzostwami Europy, które na początku marca odbędą się w Stambule.