Trzy medale Polaków na zakończenie Mistrzostw Europy w lekkoatletyce

Strona głównaLekkoatletykaTrzy medale Polaków na zakończenie Mistrzostw Europy w lekkoatletyce

Ostatniego dnia zmagań w Monachium biało-czerwoni sięgnęli po trzy medale. Tym samym reprezentanci Polski w lekkoatletyce pobili historyczny rekord i po raz pierwszy zdobyli aż 14 medali na Mistrzostwach Europy. W niedzielę sensacyjną mistrzynią Europy została Pia Skrzyszowska w biegu na 110 metrów przed płotki. Ponadto medale zdobywały polskie sztafety sprinterskie, zarówno kobiet (srebro), jak i mężczyzn (brąz). Biły przy tym rekordy Polski.

Ozłocona Pia Skrzyszowska

Przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w lekkoatletyce jedną z polskich nadziei medalowych była Pia Skrzyszowska. W tym roku w biegu na 110 metrów przez płotki spisuje się naprawdę znakomicie. Ze względu na wysoki wynik nie musiała startować w eliminacjach i od razu zameldowała się w półfinale. Tam swój bieg wygrała i z drugim czasem awansowała do walki o medal. Niestety na etapie półfinałów z rywalizacją pożegnały się Klaudia Siciarz i Klaudia Wojtunik. W wielkim finale Pia Skrzyszowska nie dała rywalkom żadnych szans. Choć nie była faworytką do złota, to jednak prowadziła od początku do końca i sięgnęła po zasłużone mistrzostwo Europy. Osiągnęła czas 12:54, czyli niewiele gorszy od swojego rekordu życiowego.

Sensacyjny brąz sztafety sprinterów

Polska drużyna awansowała do finału sztafety 4×100 metrów mężczyzn. Przed rozpoczęciem biegu medalowego mało kto wierzył w to, że Polacy są w stanie włączyć się do walki o medale. W związku z tym sensacją jest fakt, że biało-czerwoni stanęli na najniższym stopniu podium i sięgnęli po brązowe medale Mistrzostw Europy. Sztafeta w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć pobiła także rekord Polski. Od 21 sierpnia 2022 roku wynosi on 38:15. Na ostatniej zmianie Dominik Kopeć dosłownie o włos wyprzedził holenderską sztafetę. Złoto powędrowało do Brytyjczyków, a srebro do Francuzów.

Srebrna sztafeta Polek

Zdecydowanie większe nadzieje wiązaliśmy ze startem polskich sprinterek. W wielkim finale w składzie Polek na 4×100 metrów znalazły się: Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda. Ponadto w półfinale biegły Magdalena Stefanowicz i Martyna Kotwiła. Sztafetę dobrze rozpoczęła Pia Skrzyszowska, która zaledwie 30 minut wcześniej sięgnęła po indywidualne złoto. W drużynie znalazła się także Anna Kiełbasińska, dla której sprinterskie srebro było trzecim medalem na tej imprezie. Wszystko w znakomitym stylu zakończyły Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda. Polki przegrały tylko z Niemkami. Trzecie miejsce zajęły reprezentantki Włoch. Sztafeta pobiła w Monachium rekord Polski, który obecnie wynosi 42:61

Szóste miejsce w klasyfikacji medalowej

W zmaganiach lekkoatletycznych Polacy zajęli szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. Na Mistrzostwach Europy biało-czerwoni zdobyli 14 medali, w tym 3 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych. Pod względem liczbowym to trzeci wynik na imprezie oraz rekord w historii polskich występów. Klasyfikację medalową wygrali Niemcy, którzy wyprzedzili kolejno Brytyjczyków i Hiszpanów. Przed Polakami znaleźli się jeszcze Grecy i Holendrzy.