STS KOD PROMOCYJNY

Trzy medale Polaków na zakończenie Mistrzostw Europy w lekkoatletyce

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaTrzy medale Polaków na zakończenie Mistrzostw Europy w lekkoatletyce

Ostatniego dnia zmagań w Monachium biało-czerwoni sięgnęli po trzy medale. Tym samym reprezentanci Polski w lekkoatletyce pobili historyczny rekord i po raz pierwszy zdobyli aż 14 medali na Mistrzostwach Europy. W niedzielę sensacyjną mistrzynią Europy została Pia Skrzyszowska w biegu na 110 metrów przed płotki. Ponadto medale zdobywały polskie sztafety sprinterskie, zarówno kobiet (srebro), jak i mężczyzn (brąz). Biły przy tym rekordy Polski. 

Ozłocona Pia Skrzyszowska

Przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w lekkoatletyce jedną z polskich nadziei medalowych była Pia Skrzyszowska. W tym roku w biegu na 110 metrów przez płotki spisuje się naprawdę znakomicie. Ze względu na wysoki wynik nie musiała startować w eliminacjach i od razu zameldowała się w półfinale. Tam swój bieg wygrała i z drugim czasem awansowała do walki o medal. Niestety na etapie półfinałów z rywalizacją pożegnały się Klaudia Siciarz i Klaudia Wojtunik. W wielkim finale Pia Skrzyszowska nie dała rywalkom żadnych szans. Choć nie była faworytką do złota, to jednak prowadziła od początku do końca i sięgnęła po zasłużone mistrzostwo Europy. Osiągnęła czas 12:54, czyli niewiele gorszy od swojego rekordu życiowego. 

Sensacyjny brąz sztafety sprinterów

Polska drużyna awansowała do finału sztafety 4×100 metrów mężczyzn. Przed rozpoczęciem biegu medalowego mało kto wierzył w to, że Polacy są w stanie włączyć się do walki o medale. W związku z tym sensacją jest fakt, że biało-czerwoni stanęli na najniższym stopniu podium i sięgnęli po brązowe medale Mistrzostw Europy. Sztafeta w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć pobiła także rekord Polski. Od 21 sierpnia 2022 roku wynosi on 38:15. Na ostatniej zmianie Dominik Kopeć dosłownie o włos wyprzedził holenderską sztafetę. Złoto powędrowało do Brytyjczyków, a srebro do Francuzów. 

Srebrna sztafeta Polek

Zdecydowanie większe nadzieje wiązaliśmy ze startem polskich sprinterek. W wielkim finale w składzie Polek na 4×100 metrów znalazły się: Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda. Ponadto w półfinale biegły Magdalena Stefanowicz i Martyna Kotwiła. Sztafetę dobrze rozpoczęła Pia Skrzyszowska, która zaledwie 30 minut wcześniej sięgnęła po indywidualne złoto. W drużynie znalazła się także Anna Kiełbasińska, dla której sprinterskie srebro było trzecim medalem na tej imprezie. Wszystko w znakomitym stylu zakończyły Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda. Polki przegrały tylko z Niemkami. Trzecie miejsce zajęły reprezentantki Włoch. Sztafeta pobiła w Monachium rekord Polski, który obecnie wynosi 42:61

Szóste miejsce w klasyfikacji medalowej

W zmaganiach lekkoatletycznych Polacy zajęli szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. Na Mistrzostwach Europy biało-czerwoni zdobyli 14 medali, w tym 3 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych. Pod względem liczbowym to trzeci wynik na imprezie oraz rekord w historii polskich występów. Klasyfikację medalową wygrali Niemcy, którzy wyprzedzili kolejno Brytyjczyków i Hiszpanów. Przed Polakami znaleźli się jeszcze Grecy i Holendrzy. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...