Wojciech Nowicki obronił tytuł Mistrza Europy. Fajdek poza podium

Strona głównaLekkoatletykaWojciech Nowicki obronił tytuł Mistrza Europy. Fajdek poza podium

Wojciech Nowicki w znakomitym stylu wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy 2022 w Monachium. Polak walczył do końca i zwycięstwo przypieczętował w piątym rzucie, gdy osiągnął 82.00 m. Tym samym wyprzedził na ostatniej prostej Węgra Bence’a Halasza, który w najlepszej próbie osiągnął 80.92 m. Niestety tym razem problemy miał Paweł Fajdek, który ostatecznie zajął czwarte miejsce z niewielką stratą do podium. 

Kapitalna dyspozycja Wojciecha Nowickiego

W wielkim finale Wojciech Nowicki rzucał niezwykle regularnie. Od początku było widać, że reprezentant Polski celuje w obronę tytułu najlepszego zawodnika w Europie. Już w pierwszej próbie osiągnął 78.95 m, co pozwoliło mu objąć pozycję lidera. W drugim rzucie jeszcze się poprawił, a jego młot wylądował na odległości 80.90 m. Niestety niedługo później do koła wszedł utalentowany Węgier Bence Halasz i zmierzono mu wynik 80.92 m. Wojciech Nowicki spadł na drugie miejsce, ale w jego rzutach nie było widać nerwowości. Już w kolejnej próbie osiągnął 80.91 m, jednak wciąż przegrywał z Węgrem o centymetr. Kluczowy dla losów walki o złoto okazał się rzut w piątej kolejce. Wówczas Wojciech Nowicki osiągnął 82.00 m i było wiadomo, że obroni tytuł Mistrza Europy. W tym roku na świecie nikt nie rzucił dalej od Polaka. Po takim rzucie polskiego mistrza Węgier nie potrafił już odpowiedzieć. 

Fajdek przegrał walkę o brąz

Dość nieoczekiwanie na podium zabrakło drugiego z Polaków. Paweł Fajdek od początku konkursu miał problemy i spalił dwie pierwsze próby. W trzeciej rzucił spokojnie, po to, aby awansować do ścisłego finału i otrzymać szansę na wykonanie kolejnych trzech prób. Ostatecznie najlepszy wynik Polaka to 79.15 m z szóstej kolejki. Nie wystarczyło to do zdobycia medalu. Polak przegrał o 30 centymetrów z Norwegiem Eivindem Henriksenem, czyli aktualnym wicemistrzem olimpijskim. Złoty medal Wojciecha Nowickiego to potwierdzenie tego, że Polska od lat pozostaje potęgą w konkurencji rzutu młotem. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Jarosław „pasha” Jarząbkowski zawalczy na HIGH League 6!

Jarosław „pasha” Jarząbkowski wraca do sportów walki. Federacja High League ogłosiła, że jeden z najlepszych graczy CS:GO ponownie zawalczy na ich gali. „Pasha” w...

Kacper Stokowski pobił rekord Polski na 50 metrów stylem grzbietowym

Kacper Stokowski ze znakomitej strony pokazał się podczas sesji eliminacyjnej na mistrzostwach świata w Melbourne. Młody Polak okazał się najlepszy na dystansie na 50...