STS KOD PROMOCYJNY

Złote Kolce 2023 przyznane. Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki lekkoatletami roku w Polsce

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaZłote Kolce 2023 przyznane. Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki lekkoatletami roku w...

Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki zostali wybrani lekkoatletami roku w Polsce i zdobyli Złote Kolce 2023. To najbardziej prestiżowa nagroda lekkoatletyczna w Polsce, która przyznawana jest od 53. lat. Zgodnie z oczekiwaniami w tym roku sięgnęli po nią lekkoatleci, którzy wywalczyli jedyne dla Polski medale mistrzostw świata w Budapeszcie. Ponadto przyznano nagrody w kategoriach: trener roku, odkrycie roku oraz Przyjaciel Polskiej Lekkoatletyki. Uroczysta gala odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Natalia Kaczmarek lekkoatletką roku w Polsce

Wśród pań faworytka do wygrania nagrody Złote Kolce 2023 była tylko jedna. Oczywiście mowa tu o Natalii Kaczmarek, za którą fenomenalny sezon. Największym sukcesem w tym roku było wicemistrzostwo świata w biegu na 400 metrów podczas zawodów rozgrywanych w Budapeszcie. Ponadto zajęła miejsce na podium w klasyfikacji Diamentowej Ligi oraz zdobyła dwa srebrne medale Igrzysk Europejskich rozgrywanych w Krakowie. Podium klasyfikacji Złote Kolce 2023 uzupełniły Ewa Swoboda oraz Adrianna Sułek. Kolejne miejsca zajęły Anna Kiełbasińska i Pia Skrzyszowska. 

Wojciech Nowicki lekkoatletą roku w Polsce

Wśród panów wygrał Wojciech Nowicki, który w Budapeszcie sięgnął po wicemistrzostwo świata w rzucie młotem. Przez cały sezon prezentował równą formę. To do niego należy najdłuższy rzut w tym sezonie. W tym roku sięgnął również po złoty medal Igrzysk Europejskich w Krakowie. Do tego dołożył kilka zwycięstw w prestiżowych mityngach lekkoatletycznych. Kolejne miejsca w rankingu na najlepszego lekkoatletę roku 2023 w Polsce zajęli: Paweł Fajdek, Piotr Lisek, Norbert Kobielski i Dominik Kopeć. 

Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?

Podczas uroczystości na Stadionie Narodowym w Chorzowie przyznano jeszcze trzy nagrody. Odkryciem roku został Marek Zakrzewski, czyli dwukrotny złoty medalista młodzieżowych mistrzostw Europy. Trenerem roku wybrano Marka Rożeja, czyli osobę odpowiadającą za przygotowanie Natalii Kaczmarek. Przyjacielem Polskiej Lekkoatletyki w sezonie 2023 został sędzia Filip Moterski. To szef polskich sędziów, który w tym roku kilkukrotnie skutecznie wnosił protesty ws. decyzji dotyczących polskich lekkoatletów. To właśnie dzięki Filipowi Moterskiemu w finałach mistrzostw świata znalazły się Ewa Swoboda i polska sztafeta mieszana. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...