STS KOD PROMOCYJNY

Kocham sport gram mądrze w STS

Zmarł Czesław Cybulski. Wybitny trener młociarzy

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaZmarł Czesław Cybulski. Wybitny trener młociarzy

Dnia 3 sierpnia 2022 roku w wieku 87. lat zmarł Czesław Cybulski. Był wybitnym trenerem polskich młociarzy, z którym współpracowały największe gwiazdy polskiej lekkoatletyki XXI wieku. Wśród wychowanków trenera znajdują się m.in. Paweł Fajdek i Szymon Ziółkowski, a współpracowały z nim również Anita Włodarczyk, czy też Kamila Skolimowska. Uznaje się, że Czesławem Cybulskim współpracowała większość zdolnych polskich młociarzy w ostatnich latach. 

Historia szkoleniowca

Czesław Cybulski miał bogate przygotowanie merytoryczne i doświadczenie, które przekładały się na efekty jego pracy. Trener był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wcześniej miał okazję ukończyć Średnią Szkołę Sportową w Gdańsku, gdzie jednym z jego wychowawców był Sławomir Zieleniewski. To uznany działacz lekkoatletyczny XX wieku i wydaje się, że mógł mieć duży wpływ na to, jak następnie potoczyła się kariera szkoleniowa Czesława Cybulskiego. 

Sukcesy z Szymonem Ziółkowskim

Aż przez 15 lat Cybulski trenował Szymona Ziółkowskiego. W tym czasie polski młociarz wywalczył m.in. mistrzostwo olimpijskie w Sydney w 2000 roku oraz mistrzostwo świata rok później. Sukcesy tego zawodnika dały początek rozpowszechnieniu rzutu młotem w Polsce i coraz więcej młodych lekkoatletów decydowało się na tę ścieżkę kariery. Efekty tego widzimy obecnie, gdy polski młot uznawany jest za najlepszy na świecie. 

Współpraca z Anitą Włodarczyk i Pawłem Fajdkiem

Wybitny trener w latach 2005-2009 współpracował z Anitą Włodarczyk, z którą stworzył podwaliny pod kolejne sukcesy. Świeżo po rozstaniu z trenerem Polka sięgnęła po tytuł mistrzyni świata, bijąc jednocześnie w 2009 roku rekord świata. Później podopiecznym Cybulskiego został Paweł Fajdek. Wspólnie panowie sięgnęli po tytuły mistrza świata w 2013 i 2015 roku

Ponadto w gronie zawodników, którzy mieli okazję współpracować z Czesławem Cybulskim, warto wymienić m.in.: Kamilę Skolimowską, Joannę Fiodorow, Malwinę Kopron czy też Mariusza Tomaszewskiego. Łącznie zawodnicy prowadzeni przez trenera zdobyli w czasie współpracy: 

  • 113 tytułów mistrza Polski;
  • 4 tytuły mistrza świata;
  • złoto olimpijskie.

Śmierć Czesława Cybulskiego to duża strata dla polskiej lekkoatletyki. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Kocham Sport - Gram mądrze
Kocham sport gram mądrze w STS

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...