STS KOD PROMOCYJNY

Zofia Dudek z nowym Halowym Rekordem Polski na 5000 metrów

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaZofia Dudek z nowym Halowym Rekordem Polski na 5000 metrów

Zofia Dudek podczas halowych zawodów lekkoatletycznych w Bostonie ustanowiła nowy Halowy Rekord Polski w biegu na 5000 metrów. Od dziś wynosi on 15:40.41. Tym samym aż o 16 sekund poprawiła dotychczasowy rekord należący do Wioletty Frankiewicz. Ten miał już 18 lat, ponieważ Wioletta Frankiewicz ustanowiła go w 2004 roku. 

Rekord Polski i piąte miejsce w Bostonie

Reprezentantka Polski Zofia Dudek wystartowała w zawodach Boston University Sharon Colyear Danville Season Opener w amerykańskim stanie Massachusetts. Polska lekkoatletka startowała w biegu B, gdzie zajęła piąte miejsce. Do najlepszej w swoim biegu Elly Baran straciła blisko siedem sekund. Czas ten i tak był znacznie gorszy od najlepszych wyników tego dnia. Całe zawody wygrała Amerykanka Annie Rodenfels z czasem 15:08.22. Zofia Dudek finiszowała z wynikiem 15:40.41, dzięki czemu ustanowiła nowy Halowy Rekord Polski na dystansie 5000 metrów. Aż o 16 sekund pobiła dotychczasowy rekord Wioletty Frankiewicz z 2004 roku. Trzeba przyznać, że to spora przepaść. Wydaje się, że w najbliższych latach innym lekkoatletkom z Polski trudno będzie zbliżyć się do tego rezultatu. 

Pierwszy raz na bieżni od ponad trzech lat 

Co ciekawe Zofia Dudek na co dzień bardzo rzadko startuje na bieżni. Ostatni raz miało to miejsce 21 lipca 2019 roku. Wówczas Polka zdobyła złoty medal na 3000 metrów podczas mistrzostw Europy do lat 20., które rozgrywano w szwedzkim Borås. Teraz po ponad trzech latach wróciła na bieżnię i od razu popisała się najlepszym wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Na co dzień zawodniczka Polonii Warszawa rywalizuje jednak w biegach przełajowych. Ostatnie tygodnie są dla niej naprawdę dobre, a jej forma rośnie. Teraz udowodniła to po tym, jak buty do biegania przełajowego zamieniła na lekkoatletyczne kolce. Zofia Dudek na co dzień mieszka i trenuje w Stanach Zjednoczonych i w najbliższych tygodniach powinna wziąć udział jeszcze w kilku zawodach lekkoatletycznych za Oceanem. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...