STS KOD PROMOCYJNY

Udany początek PWA World Tour Windsurfing. Rutkowski wygrał pierwsze regaty!

Autor: Paulina Bajorowicz
Strona głównaSukcesy i rekordyUdany początek PWA World Tour Windsurfing. Rutkowski wygrał pierwsze regaty!

Maciej Rutkowski rozpoczął batalię o obronę tytułu mistrza świata w zawodowym cyklu PWA World Tour Windsurfing wygrywając inauguracyjne zawody PŚ w slalomie rozegrane w Torbole na jeziorze Garda. Polski windsurfer wygrał i objął prowadzenie w tegorocznym rankingu PWA. 

Niełatwy początek drogi do obrony tytułu mistrza świata

Slalom to najbardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zawodnicy ściągają się w krótkich wyścigach na trasie wyznaczonej przez znaki, które muszą opłynąć. Rywalizują bardzo blisko siebie, a na hydroskrzydłach pozwalających oderwać deskę od wody osiągają prędkości nawet 70 km/h. Nie brakuje tutaj spektakularnych kraks, kolizji. To bardzo widowiskowa konkurencja.

PWA World Tour Windsurfing to cykl zawodów Pucharu Świata z udziałem najlepszych windsurferów świata w konkurencjach slalom, wave i freestyle. W ubiegłym roku mistrzem świata w slalomie został właśnie Maciej Rutkowski, który dokonał tego jako pierwszy Polak w historii. 

To były dla mnie chyba najtrudniejsze zawody w historii pod względem mentalnym. Po pierwsze dlatego, że po raz pierwszy w życiu startowałem w zawodach jako broniący tytułu mistrz świata. Po drugie, mieliśmy nienajlepszą pogodę, dużo czekania na wiatr, bardzo dużo zmiennych warunków, nieustanna rotacja w sprzęcie. Wyzwaniem było utrzymanie skupienia. Jestem przeszczęśliwy, że wszystko poszło po mojej myśli

Maciej Rutkowski  (AZS Poznań)

Najbliższe plany startowe Rutkowskiego

18 maja Maciej weźmie udział w regatach Defi Wind. To największe na świecie zawody windsurfingowe, w których startuje ponad 1200 zawodników. W roku 2021 Maciej Rutkowski zajął w nich 2 miejsce, a rok temu był 10. Oprócz ścigania wśród zawodowców, Maciej jest także członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w olimpijskiej klasie iQFoil. 

Paulina Bajorowicz
Paulina Bajorowicz
Współtwórczyni portalu Gotowi na Sport. Nadzoruje pracą redakcji, szuka nowych tematów, inspiracji i talentów w polskim sporcie. Na codzień dba o rozwój serwisu.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...