STS KOD PROMOCYJNY | TYPELEK

Bukmacherska Ekstraklasa, czyli sponsorskie zmiany w piłkarskiej elicie!

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaBukmacherska Ekstraklasa, czyli sponsorskie zmiany w piłkarskiej elicie!

Bukmacherzy w Polsce mocno angażują się w piłkę nożną, współpracując z poszczególnymi klubami, jak i będąc tytularnym sponsorem całych rozgrywek. Lato 2025 jest gorące, bowiem na piłkarskiej mapie sponsorskiej dochodzi do wielu zmian.

Polska piłka budzi raczej skrajne uczucia. Wielu nią gardzi z powodu poziomu, braku sukcesów w Europie i braku gwiazd. Jest też i grupa miłośników w myśl powiedzenia, że” koszula bliższa ciału”. Poziom poziomem, ale nie ulega wątpliwości, że pod względem marketingowym, „opakowania”, jest ona zdecydowanie lepsza niż kiedyś i śmiało może konkurować z lepszymi jakościowo ligami. Świadczy o tym nie tylko infrastruktura, sposób pokazywania meczów i cała otoczka medialna, ale przede wszystkim kontrakty reklamowe i sprzedaż praw telewizyjnych, które przekraczają kilkaset milionów złotych.

Firm przybywa. Ile płacą klubom z ESA?

Kluby grające w Ekstraklasie tak naprawdę żyją przede wszystkim właśnie z podziału tego tortu praw telewizyjnych, transferów, miejskich dotacji i sponsorów. W tej ostatniej grupie prym wiodą zakłady bukmacherskie. Zgodnie z polskim prawem działać nad Wisłą mogą tylko legalni, licencjonowani bukmacherzy. Takich firm jest już wg listy ministerstwa finansów niemal 20. Większość działa w internecie, a część prowadzi również usługi stacjonarnie. Niemal wszystkie kluby mają podpisane umowy z bukmacherami, co pewien czas logotypy firm się zmieniają, bo dochodzi do przetasowań.

Ile płacą ci sponsorzy polskim klubom? Po pierwsze, wszyscy zasłaniają się tajemnicą handlową, po drugie to zależy od ekspozycji loga na koszulkach i stadionie. Niektóre zakłady bukmacherskie są sponsorami strategicznymi/głównymi, a logo ich firmy widnieje na najcenniejszym miejscu na koszulkach. Ale logo firmy trafie też na tył koszulki lub na rękawki. Z nieoficjalnych danych możemy powiedzieć, że wartość kontraktów sponsorskich najczęściej sięga od kilkuset tysięcy do miliona, dwóch złotych za sezon. Najdroższy jest oczywiście front koszulek, potem tył i rękawek.  

STS, Fortuna, Betclic i Superbet, czyli najwięksi gracze w Polsce

W myśl zasady od ogółu do szczegółu, zanim pochylimy się nad poszczególnymi klubami i bukmacherami, pozostaje nam jeszcze przedstawić ogólny podział bukmacherskiego sponsoringu w najwyższej klasie sportowej. Do niedawna mówiliśmy o Fortunie Puchar Polski i Fortunie I ligi, ale to się zmieniło od sezonu 2024/25. Polski Związek Piłki Nożnej podpisał umowę sponsorską z Betclickiem, który stał się sponsorem tytularnym aż trzech poziomów rozgrywkowych w Polsce: I ligi, II ligi i III ligi. Tak duży kontrakt Betclicka oznacza też zmiany wśród klubów. Do przetasowań doszło lub dojdzie w wielu przypadkach w Ekstraklasie i I ligi. Poniżej aktualna tabela sponsorska oraz kilka słów wyjaśnień.

Jak każdego lata pomiędzy sezonami dochodzi do zmian klubów piłkarskich, które sponsoruje bukmacherzy. Choć mamy dopiero początek lipca już doszło do kilku konkretnych renegocjacji lub podpisania nowych umów. Zanim pochylimy się nad nimi, to przedstawmy aktualny stan współpracy poszczególnych bukmacherów z klubami Ekstraklasy i I ligi.

Umowy zakładów bukmacherskich z klubami/rozgrywkami (daty zakończenia)

  • STS: Raków Częstochowa (2026), Widzew Łódź (2028), Pogoń Szczecin (2026), Ruch Chorzów (2027),
  • Fortuna: Legia Warszawa (2027), Radomiak Radom (2026), Motor Lublin (2025)
  • Betclic: I, II i III liga
  • Superbet: Lech Poznań (2026), Górnik Zabrze (2025), GKS Katowice, GKS Tychy, Wisła Kraków (2027), Futsal Ekstraklasa
  • LV BET: Lechia Gdańsk (2026), Śląsk Wrocław (2025)
  • ForBET: Cracovia (2026)
  • Lebull i Betters: Piast Gliwice (2027)

STS, czyli reprezentacja i wyróżniające się kluby

Jeszcze niedawno STS sponsorował aż siedem klubów Ekstraklasy. Od jakiegoś czas lider polskiego rynku zakładów bukmacherskich bardziej skłania się ku powiedzeniu, że liczy się jakość a nie ilość. Po sezonie 2024/25 zakończono współprace: z Jagiellonią Białystok oraz Koronę Kielce. STS jednak nie próżnował i już zdołał podpisać nowe umowy i współpracy z Widzewem Łódź i Pogonią Szczecin. W obu przypadkach zakres współpracy będzie większy. STS do 2028 roku będzie sponsorem głównym Widzewa, a logo bukmachera zostało umieszone na tył koszulek. To samo 1 lipca 2025 roku stało się z Pogonią.

Strategia sponsoringowa STS zakłada wiązanie się z czołowymi drużynami sportowymi w Polsce. Pogoń to czołowa marka na rodzimym rynku, które zajmuje ważne miejsce w historii polskiej piłki klubowej, a w ostatnich latach udowodniła, że należy do ścisłej czołówki rodzimych drużyn piłkarskich pod względem sportowym. „Portowcy” to także ogromna grupa zaangażowanych kibiców. Cieszymy się, że możemy być częścią tej historii i całej szczecińskiej społeczności. Wierzymy, że zmiany, które dokonały się w klubie w ostatnim czasie dadzą kolejny pozytywny impuls do dalszego rozwoju klubu.

Radim Haluza, Prezes Zarządu STS S.A.

Warto pamiętać, że STS ma jeszcze ważną umowę z Ruchem Chorzów, który rozgrywa mecze I ligi na Stadionie Śląskim oraz reprezentacją Polski, reprezentacją Polski kobiet oraz młodzieżową kadrę. Poza tym STS od roku jest partnerem regionalnym Borussii Dortmund, dzięki czemu regularnie ogłasza konkursy i aktywizację dla fanów BVB w Polsce.

Legia i Fortuna

Drugim graczem na polskim rynku zakładów bukmacherskich jest Fortuna, o której już wspominaliśmy. W świadomości kibica piłki w naszym kraju Fortuna=Legia, gdyż to właśnie ze stołecznym klubem współpraca trwa od bardzo dawna. Fortuna była już na przodzie koszulek Legii, a obecnie jest na tyle. Pierwszą umowę obydwie strony podpisały w 2014 roku. Obecna wygasała po niedawnym sezonie, ale tuż przed startem Ekstraklasy 22/23 ogłoszono prolongatę kontraktu.

Współpraca obu stron jest długotrwała, ale i owocna, co potwierdzają wyliczenia specjalistów. Według raportu firmy Sponsoring Insight w 2019 roku dla swoich partnerów marketingowych wygenerowała 180 mln zł ekwiwalentu reklamowego, z czego 71 mln zł przypadło na Fortunę. Logotypy partnerów klubu były eksponowane w 48 tys. przekazów medialnych, 19 tys. razy w telewizji, w prawie 3 tys. artykułów prasowych i w 26 tys. publikacji internetowych.

Fortuna nie ograniczyła się jednak tylko do Legii czy też pierwszej ligi. Pod ich „skrzydła” trafiły też Radomiak Radom oraz w październiku Motor Lublin.

Betclic i Superbet idą szeroko

W polski futbol mocno angażują się też inni bukmacherzy. O Betclicku już wspominaliśmy, a warto też napomknąć o Superbecie. Firma ta „wskoczyła” na koszulki Lecha Poznań po zakończeniu umowy „Kolejorza” z STS. Oprócz tego Superbet wspiera Górnika Zabrze i GKS Katowice. Nie ustają też spekulacje o zaangażowaniu się w kolejne kluby. Trzeba podkreślić, że przed startem sezonu Ekstraklasy 2025/26 jest jeszcze kilka klubów „wolnych” sponsoringowo. Mamy na myśli choćby Jagiellonię, Koronę, czy Arkę Gdynia.

Co z innymi bukmacherami w polskiej lidze?

Pozostali bukmacherzy na razie są mało widoczni, ich działania są raczej skromne, ale może sytuacja się zmieni. Na razie ciekawy krok wykonał Piasta Gliwice. Śląski klub przestał być wspierany przez LV Bet, a pod koniec czerwca ogłosił, że nowymi sponsorami głównymi śląskiego klubu zostali Lebull i Betters. – „Podpisanie umowy z firmami Lebull i Betters to dla nas bardzo ważny moment. Jest to dosyć niespotykana konfiguracja, w której dwóch bukmacherów pojawi się na jednej koszulce, ale przynosząca wiele korzyści zarówno dla klubu, jak i również kibiców. Cieszymy się, że nawiązujemy współpracę z dwiema dużymi markami, które przez dwa najbliższe sezony będą widnieć na froncie koszulek meczowych” – przyznał prezes Piasta, Łukasz Lewiński.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...