STS KOD PROMOCYJNY

Gole i tytuły mistrzowskie Polaków w ligach zagranicznych

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąGole i tytuły mistrzowskie Polaków w ligach zagranicznych

Znamy kolejne rozstrzygnięcia w piłkarskich ligach zagranicznych. W miniony weekend tytuły mistrzowskie wywalczyli Tomasz Kędziora i Szymon Włodarczyk. Oglądaliśmy polskie bramki. Na listę strzelców wpisywali się m.in.: Robert Lewandowski, Kacper Kozłowski, Paweł Bochniewicz, Damian Szymański, Łukasz Poręba, Bartosz Slisz i Oskar Zawada. Zapraszamy na podsumowanie weekendu w wykonaniu Polaków w ligach zagranicznych. 

Piękny gol Lewandowskiego przeciwko Rayo Vallecano

Robert Lewandowski zdobył 18. bramkę w obecnym sezonie La Liga. Kapitan reprezentacji Polski popisał się pięknym uderzeniem z woleja i wyprowadził FC Barcelonę na prowadzenie 1:0 z Rayo Vallecano. Ostatecznie Blaugrana wygrała 3:0 i zapewniła sobie wicemistrzostwo Hiszpanii. Polak grał do 79. minuty. Na kolejkę przed końcem rozgrywek Lewandowski traci pięć goli do lidera klasyfikacji strzelców Alexandra Sorlotha i ma małe szanse na Trofeo Pichichi. W barwach Granady na 15 minut pojawił się Kamil Piątkowski. Jego drużyna przegrała 1:2 z Celtą Vigo. Już jakiś czas temu Granada straciła szansę na utrzymanie w lidze.

Jakub Kiwior wicemistrzem Anglii

Jakub Kiwior w swoim pierwszym sezonie w barwach Arsenalu Londyn został wicemistrzem Anglii. W ostatniej kolejce Kanonierzy wygrali 2:1 z Evertonem, jednak Polak spędził cały mecz na ławce. Arsenal tytuł mistrzowski przegrał o dwa punkty z Manchesterem City. Jakub Moder rozegrał pełne 90 minut w barwach Brighton w meczu przegranym 0:2 z Manchesterem United. Łukasz Fabiański z poziomu ławki rezerwowych oglądał porażkę West Hamu United z Manchesterem City, która pozwoliła The Citiziens zdobyć tytuł. Poza kadrą meczową Aston Villa znalazł się kontuzjowany Matty Cash. 

Coraz bliżej powrotu do Premier League jest Jan Bednarek. Jego Southampton pokonało u siebie 3:1 West Bromwich Albion i awansowało do finału baraży, gdzie zagra z Leeds United. Polak rozegrał pełne 90 minut. 

Trudna sytuacja Polaków z Empoli 

W bardzo trudnym położeniu znaleźli się Polacy występujący na co dzień we włoskim Empoli. Ich drużyna zremisowała na wyjeździe 1:1 z Udinese Calcio i pozostaje w strefie spadkowej. Na boisku oglądaliśmy Bartosza Bereszyńskiego i Sebastiana Walukiewicza. Szymon Żurkowski spędził cały mecz na ławce rezerwowych. 

Karol Linetty rozegrał solidne spotkanie przeciwko AC Milan. Polak zagrał pełne 90 minut, a jego Torino wygrało 3:1. Z ławki nie podniósł się Mateusz Wieteska z Cagliari Calcio. Jego koledzy wygrali na wyjeździe 2:0 z Sassuolo i praktycznie zapewnili sobie utrzymanie w Serie A. Cały mecz na ławce rezerwowych SSC Napoli spędził bramkarz Hubert Idasiak. W kadrze zabrakło kontuzjowanego Piotra Zielińskiego. Napoli zremisowało na wyjeździe 2:2 z Fiorentiną. Ani minuty w barwach Romy nie otrzymał Nicola Zalewski. Jego drużyna wygrała 1:0 z Genoą i pozostaje w walce o awans do Ligi Mistrzów.

W poniedziałek zostaną rozegrane dwa polskie mecze w Serie A. Salernitana (Mateusz Łęgowski) zagra z Hellasem Werona (Paweł Dawidowicz, Karol Świderski), a Bologna (Łukasz Skorupski, Kacper Urbański) z Juventusem (Wojciech Szczęsny, Arkadiusz Milik).

Polacy z Ligue 1 zagrają w Europie

Za nami ostatnia kolejka francuskiej Ligue 1. Najlepiej sezon wspominać będzie Radosław Majecki. W jego trakcie wskoczył do bramki AS Monaco i spisywał się świetnie. W ostatniej kolejce zachował czyste konto, a wicemistrzowie Francji wygrali 4:0 z Nantes. Całe spotkanie w bramce Nicei rozegrał Marcin Bułka. Jego zespół zremisował na wyjeździe 2:2 z OSC Lille i zagra w Lidze Europy. Na 20 minut w barwach RC Lens pojawił się Przemysław Frankowski. Skończyło się 2:2 z Montpellier. Lens awansowało do Ligi Konferencji Europy. Cały mecz na ławce Strasbourga spędził Karol Fila, a jego zespół przegrał na wyjeździe 1:2 z Olympique Lyon. 

Druga asysta Kamińskiego w Bundeslidze

Jakub Kamiński rozpoczął w pierwszym składzie mecz VfL Wolfsburg – FSV Mainz. Polak zaliczył asystę i rozegrał dobre 90 minut. Szkoda, że obudził się tak późno, ponieważ przez większość sezony odgrywał marginalną rolę w drużynie Wilków. Dawid Kownacki dostał 20 minut w domowym meczu Werderu Brema z VfL Bochum. Skończyło się 4:1. Niestety Polak kończy sezon bez ani jednej bramki w lidze niemieckiej. Poza kadrą meczową Augsburga pozostaje kontuzjowany Robert Gumny. Bawarczycy w ostatniej kolejce Bundesligi przegrali 1:2 z mistrzem Bayerem Leverkusen.

Bramka Łukasza Poręby w 2. Bundeslidze

Kolejne solidne występy zanotowali Polacy występujący na co dzień w 2. Bundeslidze. W barwach HSV Hamburg trafił Łukasz Poręba. Jego drużyna wygrała 4:1 z 1. FC Nürnberg. Niestety już wcześniej HSV straciło szansę na awans do Bundesligi. W niej zobaczymy za to St. Pauli. Zespół Adama Dźwigały w ostatniej kolejce wygrał na wyjeździe 2:1 z SV Wehen. Polski obrońca wszedł na boisko w 90. minucie. Kolejną asystę w Kaiserslautern zanotował Tymoteusz Puchacz. Jego drużyna wygrała 5:0 z Eintrachtem Brunszwik. Już za tydzień Kaiserslautern zagra w finale Pucharu Niemiec z Bayerem Leverkusen. W 2. Bundeslidze zagrał też bramkarz Karol Niemczycki, a jego Fortuna Düsseldorf wygrała 3:2 z Magdeburgiem.

Polacy w ligach spoza TOP 5

Spore grono Polaków występuje na co dzień w ligach niezaliczanych do TOP 5 w Europie. Idzie im całkiem dobrze. 

Bramkę na wagę punktu w MLS zdobył Bartosz Slisz z Atlanty United. Pomocnik reprezentacji Polski wyrównał wynik meczu z Nashville SC na 1:1. W amerykańskiej MLS w weekend zagrali jeszcze: Sebastian Kowalczyk (Houston Dynamo, 1:1 z FC Dallas) i Mateusz Klich (DC United, 0:1 z Interem Miami).

W hicie ligi tureckiej Fenerbahce wygrało na wyjeździe 1:0 z Galatasaray Stambuł i zachowało szansę na tytuł. Sebastian Szymański rozegrał solidne 90 minut. Na boiskach Super Lig pojawili się także: Krzysztof Piątek (Basaksehir, 0:1 z Trabzonsporem), Jakub Słowik (Konyaspor, 2:2 z Kayserisporem), Adam Buksa i Jakub Kałuziński (obaj Antalyaspor, 2:1 z Adaną Demirsporem).

Cezary Miszta zadebiutował w Rio Ave w ostatniej kolejce ligi portugalskiej. Polski bramkarz spisał się bardzo dobrze i przyczynił się do sensacyjnego remisu 1:1 z Benfiką Lizbona. Ważny krok w kierunku mistrzostwa Belgii wykonało Club Brugge. Zespół Michała Skórasia wygrał na wyjeździe 1:0 z Anderlechtem Bruksela i awansował na pozycję lidera Jupiler League. Polak zszedł w doliczonym czasie gry i zebrał dobre oceny. Szymon Włodarczyk został mistrzem Austrii w barwach Sturmu Graz. W ostatniej kolejce zagrał cztery minuty, a jego drużyna wygrała 2:1 z Austrią Klagenfurt. Jakub Piotrowski dostał 30 minut w meczu ligi bułgarskiej. Jego Łudogorec nieoczekiwanie przegrał 0:4 z Cherno More. Piotrowski już jakiś czas temu został mistrzem kraju.

Tomasz Kędziora został mistrzem Grecji w barwach PAOK Saloniki. W ostatniej kolejce zagrał 90 minut, a PAOK wygrał na wyjeździe 2:1 w derbach z Arisem. Wicemistrzem został Damian Szymański z AEK Ateny. Zawodnik ten wpisał się na listę strzelców w meczu wygranym 3:0 z Lamią. 

Dwa polskie gole oglądaliśmy w ostatniej kolejce ligi holenderskiej. Paweł Bochniewicz trafił w doliczonym czasie gry i zmniejszył rozmiary porażki SC Hereenveen ze Spartą Rotterdam. Bramkę zdobył również Kacper Kozłowski na pożegnanie z Eredivisie. Trafił przeciwko Ajaksowi Amsterdam, a mecz skończył się wynikiem 2:2. Maik Nawrocki rozegrał pełne 90 minut w meczu Celtiku Glasgow z St. Mirren. Mistrzowie Szkocji wygrali 3:2. 

Mariusz Stępiński z Omonii Nikozja nie zdobył Pucharu Cypru. W finale jego zespół nieoczekiwanie został rozbity przez Pafos. Skończyło się 0:3.  Polski napastnik pojawił się na boisku na ostatnie 10 minut. Walkę o mistrzostwo Danii skomplikowała sobie FC Kopenhaga. Zespół przegrał u siebie 1:2 z Midtjylland, a fatalny w skutkach błąd popełnił Kamil Grabara. Może on zaważyć na mistrzostwie kraju.

Grzegorz Krychowiak wystąpił w barwach Abha Club w meczu przegranym 1:5 z Al Ahli SC. Drużyna Polaka jest coraz bliższa spadku z ekstraklasy Arabii Saudyjskiej. Z szansami na tytuł w Australii pożegnał się Oskar Zawada. Polak zdobył bramkę i doprowadził do dogrywki w starciu Wellington Phoenix – Melbourne Victory, jednak to rywale awansowali do finału A-League.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...