Nie tylko media głośno krytykują organizację Mistrzostw Świata 2022 w Katarze, przy organizacji którego zginęło tak wiele osób, a prawa człowieka są łamane. Swój sprzeciw wyrazili m.in. trenerzy, byli piłkarze, czy też sponsor techniczny reprezentacji Danii.
Mistrzostwa Świata w Katarze od samego początku budziły kontrowersje, które jednak narastały, gdy na jaw wychodziły sposoby w jaki zdobyto prawa do organizacji oraz w jaki sposób powstają areny na Mundial. Poza tym w Katarze wiele grup społecznych ma problemy. Śmierć lub urągające wszelkim prawom warunki pracy – tak wyglądała rzeczywistość pracowników szykujących jedyny w swoim rodzaju turniej piłki nożnej.
Pierwszą reprezentacją, która oficjalnie skrytykowała organizatora turnieju, jest Australia.
Koszulki mówią wszystko
W ostatnim czasie najwięcej rozgłosu zrobiła… prezentacja koszulek na Mundial reprezentacji Danii. Firma Hummel przygotowała powiem koszulki w kolorze czerwonym i czarnym, na których niemal nie widać ani loga federacji, ani producenta. Firma szybko potwierdziła, że to na znak protestu przeciw łamaniu w Katarze praw człowieka i pracowniczych.
Ta koszulka niesie ze sobą przesłanie. Nie chcemy być widoczni podczas turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi. Cały czas wspieramy duńską drużynę narodową, ale to nie to samo, co wspieranie Kataru jako kraju-gospodarza
Oświadczenie firmy Hummel
Generalnie w Danii mocny jest klimat antymundialowy w Katarze. Duńscy kibice wykupili ledwie 2 tysiące biletów, choć pula dla nich wynosi znacznie więcej. Przedstawiciele tamtejszej federacji jak mogą dystansują się od działań w Katarze. Nie będzie tam strefy kibica, a w kraju organizatora pojawią się tylko niezbędni pracownicy duńskiej reprezentacji i federacji.
Selekcjonerzy też zabrali głos
Także w środowisku piłkarskim nie wszyscy milczą. Selekcjoner reprezentacji Holandii Louis van Gaal publicznie odniósł się do sytuacji robotników pracujących przy organizacji MŚ, poruszając kwestię odszkodowań. – Jestem za funduszem kompensacyjnym. Myślę, że to musi się zdarzyć, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę miliony, które na tym turnieju zarobiła FIFA. Jeśli są tak mądrzy, by zorganizować mistrzostwa świata w takim miejscu, to muszą liczyć się z kosztami – powiedział van Gaal na konferencji prasowej.
Nie tylko holenderski trener wyraził swój sprzeciw. Na łamach „Suddeutsche Zeitung” krytycznie wypowiedział się Hansi Flick, czyli selekcjoner reprezentacji Niemiec. – Czy słuszne było przyznanie mistrzostw świata Katarowi? Odpowiedź na to pytanie powinna być udzielona dużo wcześniej, a ta odpowiedź brzmi nie! Katar robi dużo rzeczy źle, jeśli chodzi o prawa człowieka i zrównoważony rozwój. To fakt i to oczywiste – podkreślił trener Niemców.
Cantona atakuje Beckhama
Środowisko piłkarskie podzieliło te to, że byłe gwiazdy futbolu zgodziły się zostać ambasadorami turnieju w Katarze. Twarzą jest choćby David Beckham. Byłego angielskiego piłkarza skrytykował na łamach „The Athletic” były gwiazdor reprezentacji Francji. Eric Cantona. – Zacząłem poruszać ten temat już w styczniu tego roku. Być może byłem pierwszy. Jestem wolny, więc mogę wygłaszać swoje opinie. Być może Beckham nie wiedział, co tam się dzieje, ale jeśli ma świadomość, to postąpił bardzo źle. Uważam, że popełnił duży błąd – stwierdził były gracz m.in. Manchesteru United.
Katar czuje się pokrzywdzony
Do katarskich organizatorów docierają krytyczne głosy i nie zgadzają się oni ze wszystkimi zarzutami. Ich zdaniem, cześć ocen jest niesprawiedliwa i krzywdząca.
Wzięliśmy pod uwagę wiele spraw, które były krytykowane. Uważamy, że wiele uwag krytycznych pod naszym adresem było niesprawiedliwych, nie było opartych na faktach. Uwzględniliśmy te, będące uczciwą krytyką
Nasser Al Khater, szef komitetu organizacyjnego MŚ w Katarze
Im bliżej będzie do pierwszego meczu w Katarze i otwarcie MŚ, tym więcej krytycznych będzie pojawiać się głosów. Trudno jednak przewidzieć czy w jakikolwiek sposób wpłynie to na gospodarza imprezy.