Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąLewandowski znów bohaterem. Grabara próbował zatrzymać Bayern. Jak grali Polacy w weekend?

Robert Lewandowski strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie La Liga i znów został bohaterem FC Barcelony. Długo na takie miano w Wolfsburgu pracował Grabara, jednak nie udało mu się powstrzymać Bayernu. Solidne występy w topowych ligach Europy zanotowali również inni reprezentanci Polski. Zapraszamy na podsumowanie weekendu w wykonaniu kluczowych zawodników naszej drużyny narodowej.

Lewandowski znów daje trzy punkty FC Barcelonie

Przed tygodniem Robert Lewandowski ustrzelił dublet i dał FC Barcelonie wyjazdowe zwycięstwo 2:1 z Valencią. Tym razem jego zespół podejmował u siebie Athletic Bilbao, czyli drużynę, która w ubiegłym sezonie sięgnęła po Puchar Króla. Polak długo szukał skuteczności. Miał trzy dogodne sytuacje. Dwa razy trafił w słupek, a raz jego strzał instynktownie obronił bramkarz rywali. W końcu jednak się udało. Robert Lewandowski najlepiej zachował się w polu karnym i strzałem lewą nogą umieścił piłkę w siatce. Dał FC Barcelonie zwycięstwo 2:1. Katalończycy po dwóch kolejkach mają komplet punktów, a Polak jest liderem klasyfikacji strzelców La Liga.

Kontuzja Casha. Co z wyjazdem na kadrę?

Mniej optymistyczne wieści płyną z Anglii. Matty Cash już po kwadransie domowego meczu Aston Villi z Arsenalem musiał opuścić boisko. Obrońca reprezentacji Polski poczuł ból w mięśniu dwugłowym. Pierwsze informacje budzą niepokój. Uraz może wyeliminować Casha z najbliższego zgrupowania kadry. Arsenal wygrał 2:0, a cały mecz na ławce spędził Jakub Kiwior. Ponownie pełne 90 minut w barwach Southampton rozegrał Jan Bednarek. Obrońca dostał żółtą kartkę, a Święci przegrali u siebie 0:1 z Nottingham Forest. To ich druga porażka w tym sezonie. Cały mecz na ławce West Hamu spędził Łukasz Fabiański, a Młoty wygrały na wyjeździe 2:0 z Crystal Palace. Poza kadrą Brighton znalazł się Jakub Moder (2:1 z Manchesterem United). Jakub Stolarczyk z Leicester City leczy uraz i również zabrakło go w kadrze meczowej (1:2 z Fulham).

Grabara próbował zatrzymać Bayern. Kamiński z golem samobójczym

Dwóch Polaków oglądaliśmy od pierwszej minuty w hicie Bundesligi, w którym VfL Wolfsburg podejmował Bayern Monachium. Obaj długo spisywali się znakomicie. Kamil Grabara zanotował kilka świetnych interwencji. Choć przez wielu ekspertów uznany został najlepszym graczem swojej drużyny, to jednak nie zatrzymał Bawarczyków i skończyło się 2:3. Mniej powodów do radości ma Jakub Kamiński, który zanotował trafienie samobójcze. Również rozegrał pełne 90 minut. Od pierwszej minuty w Holstein Kiel zagrał Tymoteusz Puchacz. Zszedł w doliczonym czasie gry pierwszej połowy, gdy jego zespół przegrał 0:2 z Hoffenheim. Skończyło się 2:3. Cały mecz na ławce St. Pauli spędził Adam Dźwigała (1:2 z Heidenham). Poza kadrą Augsburga pozostaje kontuzjowany Robert Gumny (2:2 z Werderem Brema).

Skorupski nie zatrzymał Napoli. Kolejny solidny mecz Linettego w Torino

Już tradycyjnie wielu polskich piłkarzy oglądaliśmy w Serie A. Tym razem Łukasz Skorupski nie zatrzymał graczy Napoli. Jego Bologna przegrała na wyjeździe aż 0:3, a Polak w kilku sytuacjach mógł spisać się nieco lepiej. Cały mecz na ławce spędził Kacper Urbański. Więcej powodów do radości ma Sebastian Walukiewicz z Empoli. Rozegrał pełne 90 minut w wyjazdowym meczu z AS Romą, a jego drużyna wygrała 2:1. Poza kadrą znalazł się kontuzjowany Szymon Żurkowski. Nicola Zalewski wszedł na boisko na początku drugiej połowy, jednak nie dał rady odmienić losów meczu. Spekuluje się, że zawodnik ten niedługo pożegna się z Romą.

Kolejny dobry występ w Torino zanotował Karol Linetty. Na początku sezonu wyrasta na jednego z liderów swojej drużyny. Zagrał pełne 90 minut, a Torino wygrało u siebie 2:1 z Atalantą. Czekaliśmy na debiut Piotra Zielińskiego w Interze Mediolan. Zawodnik ten jednak spędził na ławce mecz domowy z Lecce, który mistrzowie Włoch wygrali 2:0. U gości cały mecz na ławce przesiedział Filip Marchwiński. Na debiut w Serie A w barwach AC Parmy czekają młodzi Mateusz Kowalski i Daniel Mikołajewski. Z poziomu ławki oglądali niespodziewane zwycięstwo 2:1 z AC Milan. Poza kadrą Parmy znalazł się leczący uraz Adrian Benedyczak.

Bułka i Frankowski z występami w Ligue 1

Marcin Bułka potwierdził, że pozostaje w OSG Nice. Nie oddaje też miejsca między słupkami tej drużyny. Zagrał 90 minut w domowym meczu z Toulouse. Niestety gospodarzom nie udało się wygrać i spotkanie zakończyło się remisem 1:1. W doliczonym czasie gry w meczu RC Lens z Brestem na boisku pojawił się Przemysław Frankowski. Wszedł przy wyniku 2:0 i tak się skończyło. Poza kadrami swoich drużyn znaleźli się Karol Fila (Strasbourg, 3:1 z Rennes) oraz kontuzjowany Radosław Majecki (AS Monaco, 2:0 z Olympique Lyon).

Polacy grali w tureckiej Super Lig

Polacy sumiennie pracują na swoją renomę w tureckiej Super Lig. Sebastian Szymański pozostaje jednym z liderów Fenerbahce prowadzonego przez Jose Mourinho. Zagrał 90 minut, a jego zespół wygrał u siebie 1:0 z Adaną Demirspor. Tym razem Krzysztof Piątek rozpoczął mecz Basaksehiru na ławce i wszedł na ostatni kwadrans. Jego drużyna zremisowała na wyjeździe 1:1 z Rizesporem. Pełne 90 minut w bramce Konyasporu zanotował Jakub Słowik. Wpuścił dwa gole, jednak to Konyaspor wygrał na wyjeździe 3:2 z Kasimpasą. Ponownie z ławki Antalyasporu na boisku pojawił się Jakub Kałuziński. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała u siebie z Goztepe. Kacper Kozłowski utrzymuje miejsce w pierwszym składzie Gaziantepu. Zagrał 58 minut, a jego zespół wygrał na wyjeździe 1:0 z Bodrumsporem.