STS KOD PROMOCYJNY

Łukasz Piszczek – historia legendy Borussii Dortmund

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaŁukasz Piszczek - historia legendy Borussii Dortmund

Bez dwóch zdań Łukasz Piszczek to jeden z najlepszych piłkarzy reprezentacji Polski w XXI wieku. Zapracował na miano prawdziwej legendy nie tylko w kadrze Polski, ale również w Borussii Dortmund, dla której występował w latach 2010-2021. Zapraszamy do zapoznania się z karierą, historią i potencjalną przyszłością Łukasza Piszczka.

Kariera Łukasza Piszczka

Łukasz Piszczek urodził się 3 czerwca 1985 roku. Od pierwszych lat życia wykazywał duże zainteresowanie piłką nożną. W wieku siedmiu lat dołączył do grup dziecięcych klubu LKS Goczałkowice-Zdrój. W wieku 16 lat przeniósł się do Gwarka Zabrze, w którym spędził trzy lata. Wyróżniał się i jego umiejętności zostały docenione przez władze niemieckiej Herthy Berlin, z którą podpisał kontrakt w 2004 roku. Przez pierwsze trzy lata był wypożyczony do Zagłębia Lubin. Tam na dobre wszedł do seniorskiej piłki. Występował wówczas na pozycji napastnika lub prawoskrzydłowego. W sezonie 2006/2007 sięgnął po mistrzostwo Polski, zostając trzecim najlepszym strzelcem Ekstraklasy.

Później na kilka lat wrócił do Herthy Berlin. Tym razem zaczął regularnie występować w jej składzie. Premierową bramkę w barwach zespołu z Berlina zdobył 26 kwietnia 2008 roku w meczu z Hannoverem 96. W barwach Herthy doznał również kontuzji biodra, która wyeliminowała go z gry na około trzy miesiące. Barwy zespołu z Berlina reprezentował do 2010 roku. W ostatnim sezonie trener Lucien Favre zmienił jego pozycję z napastnika na prawego obrońcą, co było przełomem. To ta decyzja sprawiła, że z czasem prawy obrońca Łukasz Piszczek dołączył do grona najlepszych piłkarzy świata na tej pozycji.

W 2010 roku po Piszczka zgłosiła się Borussia Dortmund i to w tym klubie zapracował na miano legendy. Występował w nim do 2021 roku. W tym czasie rozegrał aż 264 spotkania ligowe, w których zdobył 16 bramek. W barach BVB dwukrotnie został mistrzem Niemiec oraz po trzy razy sięgał po Puchar Niemiec i Superpuchar Niemiec. Dwukrotnie wybierano go również najlepszym prawym obrońcą Bundesligi Kickera (sezony 2010/11 i 2011/12). Do tego dwukrotnie znajdował się w drużynie sezonu Bundesligi. Sukcesy odnosił także na arenie międzynarodowej. Reprezentując Borussię Dortmund, dotarł do finału Ligi Mistrzów. Jego klub jednak musiał uznać wyższość Bayernu Monachium, z którym przegrał w finale tych rozgrywek 1:2. Łukasz Piszczek jest rekordzistą Borussii Dortmund w liczbie sezonów rozegranych w Lidze Mistrzów, których było osiem. Przez pewien czas był też rekordzistą w liczbie występów w Lidze Mistrzów w żółto-czarnej koszulce. Tych uzbierał aż 54.

Po zakończeniu przygody z Borussią Dortmund Łukasz Piszczek wrócił w rodzinne strony i związał się z zespołem LKS Goczałkowice-Zdrój jako jego grający trener. Jeszcze w minionym sezonie pojawiał się na boisku. Teraz jednak to niemożliwe, ponieważ został asystentem trenera Nuriego Sahina w Borussii Dortmund, wykonując duży krok w swojej karierze trenerskiej.

Kariera w reprezentacji Polski

Oczywiście przez lata Łukasz Piszczek był prawdziwą ostoją reprezentacji Polski. Na lata zarezerwował dla siebie pozycję prawego obrońcy. Łącznie w koszulce z orzełkiem na piersi uzbierał 66 występów, w których strzelił trzy gole. W kadrze występował w latach 2007-2019. Zadebiutował 3 lutego 2007 roku w meczu z Estonią. W 2008 roku został dowołany przez Leo Beenhakkera na mistrzostwa Europy, gdzie wszedł z ławki w meczu z Niemcami. Później był pewnym punktem drużyny na mistrzostwach Europy 2012, gdzie wystąpił we wszystkich meczach biało-czerwonych. Na pierwszą bramkę w kadrze czekał do 22 marca 2013 roku, gdy trafił w meczu eliminacji mistrzostw Świata 2014.

Pierwszy mecz Piszczka z opaską kapitana reprezentacji Polski miał miejsce 5 marca 2014 roku w meczu towarzyskim ze Szkocją. W 2016 roku Łukasz Piszczek rozegrał 4 z 5 meczów Polaków na mistrzostwach Europy 2016, gdzie dotarliśmy do ćwierćfinału. Jednocześnie jako pierwszy reprezentant Polski wystąpił w trzech turniejach finałowych ME. Później Piszczek był czołowym graczem reprezentacji w eliminacjach do mistrzostw świata 2018 w Rosji. Tam zagrał w dwóch meczach. Po zakończeniu turnieju ogłosił decyzję o zakończeniu kariery reprezentacyjnej. Oficjalne pożegnanie Piszczka z kadrą miało miejsce 19 listopada 2019 roku, gdy wystąpił w meczu ze Słowenią i zszedł w doliczonym czasie gry pierwszej połowy. Po zakończeniu kariery w drużynie narodowej został włączony do Klubu Wybitnego Reprezentanta za szczególne osiągnięcia sportowe.

Rola asystenta trenera

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Łukasz Piszczek został trenerem i związał się z klubem LKS Goczałkowice-Zdrój, w którym zaczynał swoją przygodę zawodniczą. Długo spekulowano o tym, że może zostać asystentem trenera Fernando Santosa w reprezentacji Polski, jednak ostatecznie do tego nie doszło. Przed rozpoczęciem sezonu 2024/2025 wykonał jednak kolejny duży krok. Wówczas ogłoszono, że będzie pracował w roli asystenta trenera w jednym z czołowych zespołów w Europie.

Powrót do Borussii Dortmund

Oczywiście mowa o Borussii Dortmund, do której wrócił po trzech latach nieobecności. Wcześniej jednak tworzył projekty wspólnie z BVB, rozwijając szkółkę piłkarską w Goczałkowicach-Zdroju. Wrócił jednak na dłużej do Dortmundu, gdzie z jego osobą wiązane są spore nadzieje. Nowym trenerem Borussii Dortmund został Nuri Sahin, który przed laty występował wspólnie z Piszczkiem na boisku. Później Polak został zaprezentowany jako asystent trenera Sahina. Obok niego funkcję tą pełnią jeszcze Joao Tralhao i Turek Ertugrul Arslan. Liczymy na to, że powrót Piszczka na Signal Iduna Park okaże się sukcesem.

Przyszłość w Borussii Dortmund

Jaka przyszłość przed Łukaszem Piszczkiem w Borussii Dortmund? Przede wszystkim będzie pracował na swoje nazwisko w świecie szkoleniowym. Nie jest wykluczone, że z czasem dostanie szansę poprowadzenia zespołu jako pierwszy trener. Na razie jednak ma zbierać cenne doświadczenie i wspomagać w codziennej pracy Nuriego Sahina. Ich wspólne mecze na boisku w barwach BVB wyglądały bardzo dobrze. Trzymamy kciuki za to, aby podobnie układała się współpraca na ławce trenerskiej. Łukasz Piszczek staje przed wielką szansą. Jest już w czołowym klubie Europy, który w minionym sezonie ponownie dotarł do finału Ligi Mistrzów, gdzie przegrał z Realem Madryt. Z pewnością jego nazwisko znalazło się w notesach wielu właścicieli klubów w Europie. Możliwe, że za jakiś czas Piszczek dostanie szansę na poprowadzenie innego klubu Bundesligi jako pierwszy trener. Z pewnością jednak po cichu liczy na to, że doczeka się swojej szansy jako pierwszy trener ukochanej Borussii Dortmund, gdzie jest prawdziwą legendą na boisku i poza nim.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...