Jaka liga jest najlepsza na świecie? Rywalizacja o palmę pierwszeństwa jest niezwykle zacięta. Oczywiście eksperci mają swoich faworytów. Najczęściej na pierwszym miejscu wymieniane są: Premier League, La Liga czy Serie A. Warto jednak sięgnąć do twardych danych i statystyk. Te prezentowane są w rankingu ligowym UEFA. Jaka liga jest według niego najmocniejsza na Starym Kontynencie?
Najlepsze ligi piłkarskie w Europie
Rywalizacja o miano najmocniejszej ligi w Europie jest bardzo zacięta. Jakiś czas temu przyjęto podział na ligi TOP 5 Europy i pozostałe rozgrywki. W czołowej piątce znajdują się: angielska Premier League, włoska Serie A, hiszpańska La Liga, niemiecka Bundesliga i francuska Ligue 1. To drużyny z tych lig zdominowały rozgrywki europejskie w ostatnich sezonach.
Najnowszy współczynnik UEFA został opublikowany 20 grudnia 2024 roku, czyli po ostatnich meczach w europejskich pucharach w 2024 roku. Czołówka rankingu nie jest większym zaskoczeniem. Poniżej czołowe 10 lig piłkarskich na Starym Kontynencie.
- Premier League (Anglia) – 99,232 pkt
- Serie A (Włochy) – 87,481
- La Liga (Hiszpania) – 81,739
- Bundesliga (Niemcy) – 78,425
- Ligue 1 (Francja) – 64,950
- Eredivisie (Holandia) – 59,900
- Liga Portugal (Portugalia) – 58,466
- Jupiler Pro League (Belgia) – 52 750
- Chance Liga (Czechy) – 42,250
- Super Lig (Turcja) – 40,900
Jak na tym tle wypada PKO BP Ekstraklasa? Najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce zajmuje obecnie 17. miejsce w Europie i ma w dorobku 31.875 pkt. W ostatnich miesiącach ten dorobek znacznie poprawiły wyniki Jagiellonii Białystok i Legii Warszawa, które świetnie spisywały się w fazie ligowej Ligi Konferencji UEFA i awansowały do fazy pucharowej. Jagiellonia zagra w 1/16 finału, a Legia jest już w 1/8 finału i z pewnością liczy na więcej.
Gdybyśmy brali pod uwagę ligi spoza Europy, to wysoko w zestawieniu znalazłyby się m.in.: Campeonato Brasileiro Serie A (Brazylia) i Liga Profesional (Argentyna). Brazylijska Serie A według IFFHS plasuje się nawet na czwartym miejscu na świecie, co wydaje się być nieco na wyrost. Zgodnie z tym rankingiem w minionym sezonie PKO BP Ekstraklasa była 26. ligą świata i wyprzedzała m.in. Roshn Saudi League z Arabii Saudyjskiej, w której na co dzień występują wielkie gwiazdy światowego futbolu.
Sprawdź też:
- najlepsi strzelcy Premier League
- najlepsi strzelcy Bundesligi
- jaki jest najlepszy klub na świecie
- jaki jest najgorszy klub na świecie
- kto jest najlepszym piłkarzem na świecie
Niespodzianki w rankingu
Czy najnowszy współczynnik UEFA zaskakuje? W czołówce na pewno nie. Pierwsze miejsca zajmują najsilniejsze ligi w Europie i jednocześnie najlepsze ligi świata. Bez względu na to, kto z trójki: Premier League, Serie A i La Liga byłby na czele, byłoby to zasłużone prowadzenie. Małym zaskoczeniem może być dopiero 12. miejsce ligi greckiej, zwłaszcza że niedawno Olympiakos Pireus sięgnął po Ligę Konferencji UEFA. Dalekie, bo dopiero 15. miejsce zajmuje szkocka Premiership z takimi reprezentantami jak Celtic Glasgow i Glasgow Rangers.
Przez laty w okolicach czołowej 10. plasowała się liga ukraińska. Po wybuchu wojny jednak mocno ucierpiała i obecnie zajmuje dopiero 23. pozycję w Europie. Przecież jeszcze nie tak dawno Szachtar Donieck wygrywał Ligę Europy i wypuszczał na świat wielkie gwiazdy.
Poza tym brak większych zaskoczeń. Polacy zajmują 17. miejsce pomiędzy ligą duńską i izraelską. Jeżeli na wiosnę Legia i Jagiellonia będą kontynuowały dobre występy, to jest szansa na poprawienie tego wyniku i wskoczenie do TOP 15. Dla polskiej piłki nożnej byłaby to świetna wiadomość, ponieważ dawałaby nam więcej drużyn w europejskich pucharach (5 zamiast 4, w tym 2 w eliminacjach Ligi Mistrzów).
Jak określa się siłę ligi
Od wielu lat wykorzystuje się obliczenia współczynnika UEFA. To on wskazuje na siłę danej federacji piłkarskiej, w tym jej najwyższej klasy rozgrywkowej. Pod uwagę brane są wyniki osiągane w meczach Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy na przestrzeni ostatnich pięciu sezonów. Dzięki temu można wiarygodnie ocenić siłę danych rozgrywek. Współczynników UEFA to alternatywa dla rankingu IFFHS, który przygotowuje Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu.
Zespoły rywalizują w Europie o punkty do zbiorczego rankingu danej federacji. Obowiązkowa punktacja wygląda następująco.
Faza grupowa i pucharowa Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy:
- 2 punkty za wygrany mecz;
- 1 punkt za remis;
- 0 punktów za przegrany mecz.
Eliminacje Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy:
- 1 punkt za wygrany mecz;
- 0,5 punktu za remis;
- 0 punktów za przegrany mecz.
Dodatkowo przyznawane są punkty bonusowe za zajęcie miejsca w tabeli końcowej danych rozgrywek oraz za udział w fazie pucharowej. Sprawdź dokładną punktację aktualnego rankingu UEFA.