STS KOD PROMOCYJNY

Ostatnia dekada Lecha to sukcesy i rozwój

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaOstatnia dekada Lecha to sukcesy i rozwój

Ćwierćfinał Ligi Konferencji i piękna walka z włoską Fiorentiną zwieńczyły ostatnią dekadę Lecha Poznań. A jako, że kończy się dziesięcioletnia współpraca „Kolejorza” ze swoim głównym sponsorem, czyli STS, postanowiliśmy podsumować ten okres pod względem sportowym, jak i marketingowym.

Historyczny występ poznańskiej drużyny w europejskich pucharach, pierwszy taki dla polskiego zespołu w XXI wieku, to bez wątpienia dobry moment, by na chwilę spojrzeć na drogę, jaką przeszedł klub z Bułgarskiej i jak się rozwinął, pod każdym względem, nie tylko sportowym, ale i infrastrukturalnym, szkoleniowym (akademia), czy też marketingowym.

Najważniejsze osiągnięcia Lecha w latach 2013-23

Mistrzostwo Polski2015, 2022
Wicemistrzostwo Polski2013, 2014 i 2020
Trzecie miejsce w ESA2017, 2018
Puchar Polski2015, 2016, 2017, 2022
Superpuchar Polski2015, 2016
Ćwierćfinał LKE2023

Pod względem sportowym, jak widać w tabelce powyżej było dobrze, albo nawet bardzo dobrze, patrząc na to, jak mocno rozwijał się klub w XXI wieku. Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że obok Legii Warszawa „Kolejorz” jest „drugą siłą” polskiej Ekstraklasy i ma wszystko, by stać się „polskim towarem eksportowym”. Idealny dowód mieliśmy w tym sezonie w europejskich pucharach. Choć nie udało się w walce o Ligę Mistrzów, to Lech wykorzystał wszystkie sposobności ku temu, by aż do 20 kwietnia nadal grać w Europie. Ścieżka mistrzowska i ranking UEFA, były ważnymi elementami, a na nie pracuje się latami.

Dobra gra popłaca, czyli rekordowe transfery za granicę

Choć z Lecha, tak jak ze wszystkich polskich drużyn, odchodzili najlepsi gracze, to poznaniacy nauczyć się dwóch rzeczy: zarabiać na transferach, jak i pozyskiwać coraz lepszych piłkarzy. Najlepszymi przykładami są dwaj Szwedzi: Jespoer Kalstroem i Mikkael Ishak, który w dodatku zdecydował się przedłużyć kontrakt. Akademia Lecha uznawana jest za jedną z najlepszych w naszym kraju, a w klubie potrafią stawiać na młodych i chcą to nadal robić. Warto w tym miejscu pokazać najdroższe transfery z Bułgarskiej za granicę w ostatnich 10 latach.

PiłkarzKwota transferuKlub kupującySezon/rok
Jakub Moder11 mln euroBrighton (Anglia)2020/21
Jakub Kamiński10 mln euroWolfsburg (Niemcy)2022/23
Michał Skóraś*7-8 mln euroClub Brugge (Belgia)2023/24
Jan Bednarek6 mln euroSouthampton (Anglia)2017/18
Kamil Jóźwiak4,3 mln euroDerbu (Anglia)2020/21
Dawid Kownacki4 mln euroSampdoria (Włochy)2017/18
Łukasz Teodorczyk4 mln euroDynamo Kijów (Ukraina)2014/15
Artjoms Rudnevs3,5 mln euroHSV (Niemcy)2012/13
Aleksandar Tonev3,2 mln euroAston Villa (Anglia)2013/14
Karol Linetty3,1 mln euroSampdoria (Włochy)2016/17
Tymoteusz Puchacz2,5 mln euroUnion Berlin (Niemcy)2021/22
Tamas Kadar2,5 mln euroDynamo Kijów (Ukraina)2016/17
Robert Gumny2 mln euroAugsburg (Niemcy)2020/21
* transfer jeszcze nie został oficjalnie potwierdzony

A to nie koniec, bo lada moment skrzydłowy Michał Skóraś zmieni barwy klubowe, a budżet Lecha zostanie zasilony kolejnym zastrzykiem gotówki.

Rosną wydatki, ale rosną też przychody

Sprzedaż piłkarzy za kwoty większe niż 10 milionów złotych i ich wielokrotność stała się ważną częścią budżetu Lecha, który jednak stara się, aby tabelki w excelu świeciły się na zielono również z innych powodów. Pieniądze są też do podniesienia na boisku, bo podium Ekstraklasy w ostatnich latach jest sowiciej nagradzane, podobnie jak triumf w Pucharze Polski. Dochód z dnia meczowego również stał się istotnym aspektem. Budżet Lecha w sezonie 2022/23 przekroczy miał 117 milionów złotych, ale warto zobaczyć, jak bardzo opłacała się świetna gra „Kolejorza” w europejskich pucharach.

Koniec współpracy, będą nowi sponsorzy

Można przewidywać, że rozstawienie Lecha w kolejnej edycji europejskich pucharów i obecna kampania sprawią, że i wartości umów sponsorskich się zmienią. Temat przy Bułgarskiej jest na czasie, bowiem niedawno prezes zakładów bukmacherskich STS – Mateusz Juroszek, ogłosił zakończenie dziesięcioletniej współpracy z klubem.

Wszystko to ustalaliśmy w pełnym porozumieniu. Znamy się na tyle dobrze, że powiedziałem prezesowi Klimczakowi, że dla nas dalsze przebywanie na koszulkach w takiej formie nie ma już sensu.

Lech i STS pozostanie dla mnie pewną wspaniałą historią, która pozostanie w moim sercu. Przecież ja wszystkie hotele i restauracje w Poznaniu poznałem. No ale nasze relacje biznesowe kończą się wraz z czerwcem.

Mateusz Juroszek dla Interii

Właściciel największego polskiego bukmachera sam podkreśla, że Lech mocno się rozwinął, podobnie jak prowadzona przez niego firma. – Gdy patrzę dzisiaj na Lecha z naszej perspektywy, z dziesięcioletniej perspektywy, to widzę że się bardzo rozwinął. Sam prezes Klimczak rozwinął się jako menedżer, Piotr Rutkowski wygląda dzisiaj zupełnie inaczej niż dziesięć lat temu. Mistrzostwo Polski na stulecie, pozycja w pucharach, wyszkolenie i sprzedaż wychowanków sprawiły, że więcej ludzi wierzy w to, że to jest dobra droga – mówił Juroszek w wywiadzie dla sport.interia.pl.

STS dał się zapamiętać w „Kolejorzu” z wielu ciekawych i „głośnych” akcji marketingowych skierowanych do kibiców Lecha. Mamy na myśli m.in. akcję „odHam się”, „dychę Kownasia”, akcję „100×100”, zgodę na rozegranie retro-meczu (bez logotypów na froncie), czy udostępnianie miejsce na froncie koszulek fundacjom (np. CukierAsy). Poprzeczka została powieszona wysoko i zobaczymy czy nowy sponsor główny, a ma nim być inny przedstawiciel tej samej branży, też da się zapamiętać.

Lech wciąż jeszcze walczy o medal w tym sezonie ligowym i szykuje się do kolejnych rozgrywek. Przed „Kolejorzem” nowe wyzwania i z pewnością kibice z Wielkopolski mają nadzieję, że kolejna dekada będzie co najmniej tak dobra, jak ostatnia, a może i lepsza.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...