STS KOD PROMOCYJNY

Bramkarze – analiza reprezentacji Polski. Bogate zaplecze biało-czerwonych

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPolska na MundialuKadra PolskiBramkarze - analiza reprezentacji Polski. Bogate zaplecze biało-czerwonych

Polska bramkarzami stoi. Tak się mówiło w przeszłości i tak można powiedzieć i teraz. Sztab reprezentacji Polski może być spokojny o obsadę pozycji między słupkami. Numerem jeden jest Wojciech Szczęsny, który m.in. w niedawnym meczu z Walią pokazał iście mundialową formę.

Jan Tomaszewski, Józef Młynarczyk, Jerzy dudek, Artur Boruc, Łukasz Fabiański. Reprezentacja Polski zawsze mogła polegać na golkiperach. Częściej to oni byli bohaterami meczów biało-czerwonych niż kozłami ofiarnymi. Wielokrotnie to bramkarze ratowali skórę reszcie reprezentacji. Jak to wygląda teraz? Czy przed Mundialem 2022 selekcjoner Czesław Michniewicz będzie miał dylemat na kogo postawić i kogo zabrać do Kataru? Oto nasz przegląd formacji bramkarzy.

Czytaj także: Polski bramkarz

Jest z kogo wybierać

Na barażowy mecz do MŚ ze Szwecją, który pod koniec marca odbył się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, trener Czesław Michniewicz powołał trzech bramkarzy: Wojciecha Szczęsnego, Łukasza Skorupskiego i Kamila Grabarę. W czerwcu było ich pięciu, bo do wymienionej trójki dodano Bartłomieja Drągowskiego i Gabriela Słoninę, który ostatecznie na zgrupowanie nie przyleciał i wybrał grę dla reprezentacji Stanów Zjednoczonych. We wrześniu Michniewicz znów trzymał się zasady, że do doświadczonych bramkarzy dodaje młodszego lub młodszych. Na ostatnie mecze LN powołania otrzymali: Szczęsny, Skorupski, Majecki i Drągowski.

Szczęsny już w formie mundialowej

W meczach z Holandią i Walią w bramce stanął Wojciech Szczęsny, który – tu nie ma żadnego zaskoczenia – jest absolutnym pewniakiem. Nie ukrywa tego sam Michniewicz.

Od samego początku mówiłem, że sytuacja jest klarowna. Przed meczem ze Szkocją powiedziałem, że Szczęsny jest numerem jeden. Nic się nie zmieniło. Gdy Łukasz Skorupski zastępuje Szczęsnego, to spisuje się świetnie. Pozostali młodzi bramkarze też nie zawiedli. Sytuacja jest jednak klarowna. Kwestia tylko, kto jest zdrowy

Czesław Michniewicz, selekcjoner reprezentacji Polski.

Szczęsny, zwłaszcza przeciwko Walii pokazał, dlaczego sytuacja jest klarowna. Golkiper Juventusu bronił jak natchniony, zatrzymał każdy groźny atak gospodarzy i zachował czyste konto.

Jeśli więc tylko Szczęsny będzie zdrowy, to zagra we wszystkich meczach na Mistrzostwach Świata. Oby był w formie z ostatniego meczu, bo w przeszłości zdarzało mu się grać gorzej w najważniejszych meczach. Warto przypomnieć Euro 2012 i mecz otwarcia z Grecją, gdzie Wojtek otrzymał czerwoną kartkę (pierwszy Polak w historii ME). Na Euro 2016 miał pecha, bo doznał kontuzji uda w meczu z Irlandią Północną.

Zastępstwa też są

Numer jeden mamy za sobą, a co z resztą? Tu sytuacja też wydaje się jasna i klarowna. Pokazały to powołania Czesława Michniewicza na Mundial w Katarze. Zastępstwem dla Szczęsnego jest Łukasz Skorupski, który we Włoszech nie schodzi poniżej przyzwoitego poziomu. Selekcjoner zdecydował się zabrać na MŚ trzech a nie czterech bramkarzy, jak pierwotnie mówił. W tej trójce miało dominować doświadczenie, bo trzecim golkiperem miał być Bartłomiej Drągowski ze Spezii. Golkiper miał jednak ogromnego pecha w ostatnim ligowym meczu Serie A przed rozpoczęciem zgrupowania reprezentacji. Polak doznał poważnej kontuzji kostki. Uraz wyglądał fatalnie, początkowo mówiło się o złamaniu, ale ostatecznie doszło do poważnego skręcenie i zerwania więzadeł. Bramkarza czeka teraz spora przerwa.

Grabara wzbudza kontrowersje i leci do Kataru

Sztab reprezentacji musiał więc powołać innego bramkarza. Wybór dla Michniewicza był prosty, bo Kamil Grabara z FC Kopenhagi, był wyżej w hierarchii niż Radosław Majecki czy Rafał Gikiewicz, o którym jeszcze napiszemy. Wracając jednak do Grabary, to wywołał on kontrowersje, gdy po ogłoszeniu kadry na Mundial udzielił takiego oto komentarza:

Może nie jestem wystarczająco dobry. Koniec końców jestem Polakiem i zawsze będę trzymał się drużyny narodowej. Ale jest też inna drużyna, która gra w biało-czerwonych barwach, której na pewno też będę kibicował. Uważam, że jedna z tych drużyn ma nieco większe szanse na tytuł niż druga, więc zastanawiam się, czy po drodze zmienię koszulkę i nauczę się nowego hymnu narodowego.

Kamil Grabara dla tipsbladet.dk

Czesław Michniewicz zna jednak specyficzny humor i charakter bramkarza z reprezentacji młodzieżowej.

Co z tym Gikiewiczem?

Na koniec musimy wspomnieć o jeszcze jednym nazwisku, które w kwestii reprezentacji wraca jak bumerang. To Rafał Gikiewicz. Doświadczony bramkarz w Bundeslidze wykręca świetne liczby, jest czołowym golkiperem ligi, ale na liście powołań nigdy go nie ma.

Sam bramkarz często mówi o grze w reprezentacji, a przylepiona do niego została łatka trudnego charakteru. Ostatnio sam selekcjoner Michniewicz został poproszony od ocenę Gikiewicza. – Rafał zna sytuację. Jeżeli kontuzji dozna któryś z doświadczonych bramkarzy, a tak traktuję Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Skorupskiego, to wówczas powołam Gikiewicza. Rafał ma tego świadomość. Biorę go cały czas pod uwagę. Giki ma odpowiednie doświadczenie i łapie bardzo dobre recenzje w Bundeslidze – przyznał selekcjoner reprezentacji Polski.

Hierarchia polskich bramkarzy

  1. Wojciech Szczęsny (Juventus FC)
  2. Łukasz Skorupski (Bologna FC)
  3. Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio)
  4. Kamil Grabara (FC Kopenhaga)
  5. Radosław Majecki (Club Brugge)
  6. Rafał Gikiewicz (FC Augsburg)
Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...