STS KOD PROMOCYJNY

Aż 15 medali Polaków na mistrzostwach Europy w pływaniu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPływanieAż 15 medali Polaków na mistrzostwach Europy w pływaniu

Za nami historyczny występ Polaków na mistrzostwach Europy w pływaniu. Biało-czerwoni w Belgradzie wywalczyli aż 15 medali w konkurencjach pływackich. W tym dorobku znajdują się indywidualne złota Adeli Piskorskiej oraz Dominiki Sztandery, a także kobiecej sztafety 4×100 metrów stylem zmiennym. Do tego nasi reprezentanci dołożyli historyczne sukcesy w skokach do wody, gdzie wywalczyli trzy medale. 

Historyczne sukcesy polskich pływaków w Belgradzie

Przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu rozegrano jeszcze mistrzostwa Europy w pływaniu. Ich gospodarzem był Belgrad. W Serbii brakowało wielu czołowych zawodników Starego Kontynentu, jednak nie umniejsza to zasług naszych reprezentantów. Łącznie w konkurencjach pływackich wywalczyli oni aż 15 medali. Dwukrotnie ze złota cieszyły się Adela Piskorska i Dominika Sztandera. Najpierw indywidualnie kolejno na 100 metrów grzbietem i 50 metrów stylem klasycznym, a następnie w kobiecej sztafecie 4×100 metrów stylem zmiennym, którą uzupełniły Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz. Sztafeta finiszowała z czasem 3:58.71, co jest nowym rekordem Polski. 


Czytaj więcej o pływaniu:


Po tytuły wicemistrzów Europy sięgnęli indywidualnie: Ksawery Masiuk (50 metrów grzbietem) i Krzysztof Chielewski (200 metrów stylem motylkowym). Do tego doszły cztery srebra polskich sztafet: mieszanej 4×200 metrów stylem dowolnym, mieszanej 4×100 metrów stylem dowolnym oraz męskich 4×100 metrów stylem dowolnym i 4×100 metrów stylem zmiennym. Po brązowe medale w Belgradzie indywidualnie sięgnęli: Michał Chmielewski (200 metrów motylkiem), Jakub Majerski (100 metrów motylkiem), Jan Kałusowski (200 metrów klasykiem), Ksawery Masiuk (100 metrów grzbietem) i Adela Piskorska (50 metrów grzbietem). Dorobek medalowy w pływaniu uzupełniła kobieca sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym, która również wywalczyła brąz. 

Trzy medale w skokach do wody

Historyczne trzy medale wywalczyliśmy także w skokach do wody. Mistrzem Europy został Andrzej Rzeszutek w trampolinie 1 m. Do tego wicemistrzynią Europy w tej konkurencji została Aleksandra Błażowska. Na najniższym stopniu podium w synchronach z trampoliny 3 m stanął duet Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...