Polscy piłkarze w Ligue 1 w sezonie 22/23. Kto gra nad Sekwaną?

Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąPolscy piłkarze w Ligue 1 w sezonie 22/23. Kto gra nad Sekwaną?

Jeszcze niedawno wiele polskich kibiców spoglądało na rozgrywki Ligue 1 z uwagi na Arkadiusza Milika. Polskiego napastnika nie ma już we Francji, jednak kilku naszych przedstawicieli pozostało we francuskich klubach. Kto z Polaków gra aktualnie we francuskich klubach?

Przemysław Frankowski (RC Lens)

Jeden z podstawowych zawodników drużyny Lens i jej pewny punkt. Frankowski już w ubiegłym sezonie prezentował się bardzo dobrze w barwach francuskiej drużyny. Pod koniec minionej kampanii miał trudności z regularną grą, jednak znów wrócił do łask trenera i jest systematycznie wystawiany do gry od pierwszej minuty. Frankowski ma teraz inną rolę w zespole i nie gra tak ofensywnie jak wcześniej.

Adam Buksa  (RC Lens)

Napastnik wrócił do Europy po świetnym okresie spędzonym w amerykańskiej lidze MLS. Bramkostrzelny zawodnik podpisał z Lens kontrakt do 2027 jednak nie miał jeszcze okazji do zdobycia premierowej bramki w lidze francuskiej. Początek sezonu dla Buksy umknął wskutek problemów zdrowotnych i zadebiutował dopiero w połowie września, notując pojedyncze minuty. Wraz z biegiem czasu Polak powinien wskoczyć w rytm meczowy i możemy być pewni strzelonych goli w jego wykonaniu.

Łukasz Poręba (RC Lens)

W lipcu 2022 roku Lens zdecydowało się wykupić Porębę z drużyny Zagłębia Lubin. Piłkarz na początku swojej przygody nie ma pewnego miejsca w wyjściowym składzie, choć zadebiutował już w pierwszej jedenastce Lens. W tym samym meczu przeciwko Lorient (5:2) zanotował nawet asystę, zbierając niezłe noty za swój występ.

Karol Fila (Strasbourg)

Fila od lipca ubiegłego roku jest zawodnikiem Strasburga, jednak we francuskim zespole w ogóle nie ma ugruntowanej pozycji. W poprzednim sezonie zagrał tylko w 16, niepełnych meczach. W sezonie 2022/2023 do 9. kolejki ligowej nie zagrał ani jednej minuty z powodu kontuzji. Piłkarz po powrocie do zdrowia będzie musiał udowodnić swoją wartość i walczyć o wyjściowy skład.

Marcin Bułka (Nice)

Nice postanowiło wykupić definitywnie Bułkę z drużyny PSG. W trakcie okresu przygotowawczego wszystko wskazywało na to, że młody bramkarz będzie podstawowym golkiperem zespołu „Orłów”. Klub sprowadził jednak znacznie bardziej doświadczonego i znanego bramkarza Kaspera Schmeichela. 23-letni Polak rywalizuje o pierwszy skład z duńskim zawodnikiem.

Mateusz Wieteska (Clermont)

Latem tego roku obrońca przeszedł z Legii Warszawa do Clermont, polski klub zarobił na tej operacji nawet 1,5 miliona euro. Reprezentant Polski całkiem nieźle odnalazł się na francuskich boiskach. Ma pewne miejsce w składzie i notuje solidne występy, zyskując zaufanie w oczach trenera.