STS KOD PROMOCYJNY

Polskie rugbystki powalczą o wyjazd na Puchar Świata w RPA

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaRugbyPolskie rugbystki powalczą o wyjazd na Puchar Świata w RPA

W najbliższy weekend reprezentantki Polski w rugby siedmioosobowym powalczą w kwalifikacjach do Pucharu Świata 2022, który we wrześniu rozegrany zostanie w RPA. Polki zaledwie dwa tygodnie temu sięgnęły po Mistrzostwo Europy i opromienione tym sukcesem udały się do Bukaresztu, aby w turnieju kwalifikacyjnym zająć miejsce w TOP 4. Tylko ono zagwarantuje biało-czerwonym wyjazd do Republiki Południowej Afryki. Z kim powalczą podopieczne Janusza Urbanowicza?

Trudne zadanie Polek

Choć Polki to aktualnie Mistrzynie Europy i jedna z najlepszych drużyn od lat na Starym Kontynencie, to jednak przed nimi trudne zadanie. Wszystko przez system, który przyjęto w turnieju kwalifikacyjnym. Na starcie pojawi się 12 drużyn, które zostały podzielone na trzy grupy. Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze ekipy z grupy oraz dwie drużyny z najlepszym bilansem z trzecim miejsc. Oznacza to, że biało-czerwone teoretycznie nie powinny mieć większych problemów z dojściem do fazy pucharowej.

Tu jednak może być różnie. Wszystko dlatego, że o rozstawieniu w ćwierćfinałach zadecyduje nie tylko liczba zwycięstw, ale również bilans zdobytych małych punktów w poszczególnych meczach. Może dojść do sytuacji, że dwie mocne ekipy spotkają się już w 1/4 turnieju i jedna z nich odpadnie. Awans do półfinału jest równoznaczny wywalczeniu przepustki do RPA i prawa gry 9-11 września w Pucharze Świata. 

Z kim zagrają Polki?

Biało-czerwone zostały wylosowane do grupy A. Zagrają w niej z Hiszpankami, Szwedkami i Portugalkami. Teoretycznie najgroźniejszym rywalem są Hiszpanki, czyli drużyna, która wspólnie z Polkami występuje w europejskiej elicie. Obie ekipy rywalizowały ze sobą rok temu na Mistrzostwach Europy i wówczas padł remis 19:19. Pozostałe drużyny na co dzień występują w dywizji A, czyli na zapleczu europejskiej elity. To sprawia, że zdecydowanymi faworytkami tych starć będą Polki. Celem podopiecznych Janusza Urbanowicza jest minimum półfinał turnieju kwalifikacyjnego w Bukareszcie i awans do Pucharu Świata. Inny wynik będzie można uznać za małą niespodziankę. 

Skład wszystkich grup:

  • grupa A: Polska, Hiszpania, Szwecja, Portugalia;
  • grupa B: Belgia, Anglia, Włochy, Rumunia;
  • grupa C: Czechy, Irlandia, Niemcy, Walia.
Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy