STS KOD PROMOCYJNY

Wielki sukces reprezentacji Polski w rugby mężczyzn. Wysoka wygrana z Litwą i awans do europejskiej elity po 25. latach

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaRugbyWielki sukces reprezentacji Polski w rugby mężczyzn. Wysoka wygrana z Litwą i...

Kibice rugby na ten mecz czekali z wielkimi nadziejami. W sobotę 9 kwietnia na Stadionie Narodowym Rugby w Gdyni reprezentacja Polski podejmowała Litwę. Stawką tego meczu był nie tylko prestiż, ale także awans na poziom Championship, czyli do europejskiej elity. Aby tak się stało, nasi zawodnicy musieli wygrać przewagą minimum trzech przyłożeń. Polacy znakomicie wywiązali się z zadania i przed własną publicznością wygrali aż 43:10 z Litwinami, dzięki czemu powrócą na europejski szczyt po 25. latach swojej nieobecności. To duży sukces i potwierdzenie tego, że w ostatnich latach w polskim rugby dzieje się sporo dobrego. 

Faworytami meczu byli reprezentanci Polski i udowadniali to od pierwszej akcji. Już po trzech minutach prowadziliśmy 7:0 po przyłożeniu Thomasa Fidlera i skutecznym podwyższeniu Dawida Banaszka. Na odpowiedź Litwinów nie musieliśmy jednak długo czekać i po kontrze przyłożył Domantas Baguzis, a na tablicy wyników było już tylko 7:5 dla biało-czerwonych. Od tego momentu jednak to nasi zawodnicy przejęli pełną inicjatywę i jeszcze przed przerwą wyszliśmy na prowadzenie 26:5. Przewaga obejmowała trzy przyłożenia więcej, dzięki czemu w tym momencie Polacy byli bardzo blisko awansu do Championship. Wystarczyło tylko utrzymać przewagę po przerwie. Punkty w pierwszej połowie zdobywali jeszcze Siokivaha Taufui Halaifuan oraz Michał Haznar, a sędzia wcześniej podyktował karne przyłożenie na korzyść biało-czerwonych. 

Po przerwie to wciąż Polacy rozdawali karty na boisku w Gdyni. Bardzo szybko przyłożenie zanotował Michał Krużycki i było już 31:5. Kolejne przyłożenia notowali Krystian Pogorzelski i ponownie Siokivaha Taufui Halaifuan, który spisywał się znakomicie. Kolejne dwa punkty z podwyższenia zdobył Banaszek i było już 43:5 dla Polaków. Przed końcem meczu jeszcze jedno przyłożenie za sprawą Arnasa Urbonasa zanotowali Litwini, jednak tego dnia nie było stać ich już na nic więcej. Dzięki temu Polacy zajęli drugie miejsce w rozgrywkach Rugby Europe Trophy i wspólnie z pierwszymi Belgami awansowali do Championship. Tam w przyszłym sezonie będziemy rywalizowali m.in. z: Hiszpanią, Gruzją, Portugalią, Holandią i Rumunią. 

Polska – Litwa  43:10 (26:5)

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...