STS KOD PROMOCYJNY

Trudne losowanie. Potęgi na drodze polskich siatkarzy na igrzyskach w Paryżu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówceTrudne losowanie. Potęgi na drodze polskich siatkarzy na igrzyskach w Paryżu

Z pewnością liczyliśmy na lepsze losowanie polskich siatkarzy na igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu. Biało-czerwoni w I fazie grupowej trafili na bardzo mocne zespoły. W grupie B poza Polakami wystąpią jeszcze Włosi, Brazylijczycy i Egipcjanie. Bez wątpienia zestawienie to można nazywać grupą śmierci. Liczymy jednak na to, że Polacy powalczą awans do ćwierćfinału. 

Włosi i Brazylijczycy na drodze Polaków do awansu do ćwierćfinału IO

Polacy od pewnego czasu znajdują się na szczycie rankingu FIVB. Wydają się być najmocniejszą drużyną na świecie, jednak różnice pomiędzy czołowymi ekipami nie są duże. Niedługo przed biało-czerwonymi turniej finałowy Ligi Narodów, który odbędzie się w Łodzi. Polacy bronią tam tytułu zdobytego przed rokiem. W ćwierćfinale tegorocznej edycji zmierzą się z Brazylijczykami. Na nich też trafili w grupie B igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ponadto wystąpią w niej jeszcze Włosi, czyli kolejni z faworytów do złota i aktualni mistrzowie świata. Stawkę uzupełnia Egipt, czyli teoretycznie najsłabsza drużyna turnieju olimpijskiego. 

O awans do ćwierćfinału nie będzie łatwo. Bezpośrednią przepustkę wywalczą dwie najlepsze ekipy z grupy. Do tego do najlepszej ósemki awansują dwa zespoły z bilansem z trzecich miejsc. To sprawia, że Polacy powinni wygrać minimum dwa mecze, aby być pewnymi awansu do ćwierćfinału. Na turnieju olimpijskim nie ma miejsca na kalkulacje i w każdym meczu trzeba dać z siebie wszystko. Biało-czerwoni będą chcieli przełamać klątwę ćwierćfinałów. Trwa ona od igrzysk olimpijskich 2004 w Atenach.

Jak wyglądają pozostałe grupy IO w Paryżu?

Turniej olimpijski w I fazie został podzielony na trzy grupy po cztery zespoły. Z nich zostaną wyłonieni ćwierćfinaliści i rozpocznie się faza pucharowa. O tytuł mistrzów olimpijskich powalczą najlepsze drużyny na świecie, a wśród nich nie zabraknie Polaków. Poniżej podział na wszystkie grupy:

  • grupa A: Francja, Słowenia, Kanada, Serbia
  • grupa B: Polska, Włochy, Brazylia, Egipt
  • grupa C: Japonia, USA, Argentyna, Niemcy
Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...