Polacy liderem rankingu FIVB. Pierwszy raz w historii

Strona głównaSiatkówkaPolacy liderem rankingu FIVB. Pierwszy raz w historii

Jesteśmy świadkami historii. Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn została liderem rankingu FIVB po raz pierwszy w historii. Stało się to po sensacyjnym zwycięstwie Polaków w Lidze Narodów z Francuzami, czyli aktualnymi mistrzami olimpijskimi. Od lat liderami FIVB byli Brazylijczycy, którzy w końcu zostali zdetronizowani po porażce z Chińczykami. Od 12 czerwca 2022 nowymi liderami są Polacy. 

Polacy wykorzystali wpadkę Brazylii

Zmiana na szczycie rankingu FIVB jest związana z ostatnimi wynikami obu reprezentacji. W ostatniej kolejce turnieju Ligi Narodów w Ottawie Brazylijczycy niespodziewanie ulegli 0:3 Chińczykom. Jeszcze wtedy niewiele wskazywało na to, że mogą stracić prowadzenie w rankingu FIVB. Wszystko zależało od wyniku starcia Polska – Francja, gdzie faworytami byli Trójkolorowi. Podopieczni Nikoli Grbicia odnieśli jednak niespodziewane i piękne zwycięstwo 3:1, dzięki czemu po raz pierwszy w historii Polacy awansowali na pozycję lidera rankingu FIVB. 

Przewaga wynosi 15 punktów

Reprezentacja Polski ma 385 punktów i o 15 wyprzedza drugą w rankingu Brazylię. Nieoczekiwanie na trzecie miejsce awansowali Rosjanie, którzy zostali wykluczeni z międzynarodowych rozgrywek z powodu wojny, którą rozpętali na Ukrainie. To zaskakujące, że Rosjanie nie grają, a i tak pną się w rankingu do góry. Tuż za podium są Francuzi. Poniżej czołowa dziesiątka rankingu FIVB:

  1. Polska 385
  2. Brazylia 370
  3. Rosja 352
  4. Francja 351
  5. Włochy 321
  6. USA 315
  7. Argentyna 294
  8. Słowenia 279
  9. Serbia 272
  10. Iran 256

Dobry turniej Polaków w Ottawie

Za reprezentantami Polski udany turniej Ligi Narodów w Ottawie. Polacy wygrali 3 z 4 spotkań. Ulegli tylko Włochom, czyli aktualnym mistrzom Europy. Ponadto wygrywali z Francuzami, Bułgarami i Argentyńczykami. To wszystko pod nieobecność największych gwiazd kadry, ponieważ Nikola Grbić zdecydował się na przegląd zawodników z drugiego szeregu, którzy aspirują do gry w kadrze. Ci nie zawiedli, a przed trenerem biało-czerwonych niezwykle trudne zadanie. Kolejny raz potwierdza się, że w siatkówce Polacy mają prawdziwe bogactwo utalentowanych zawodników i nie będzie łatwo wybrać tych, którzy będą grali w najważniejszych turniejach. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Gdzie grają na najwyższym poziomie? Oto wyniki rankingu „Sporty drużynowe – najlepsze miasta w Polsce”!

Polacy lubią sportowe emocje i rozgrywki na najwyższym poziomie. Postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym dyscyplinom drużynowym w Polsce i sprawdzić, w których polskich miasta gra...

Religijny inżynier z nałogiem. Kim jest Fernando Santos?

Zatrudnienie na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski Fernando Santosa obiło się szerokim echem. W świecie futbolu to doskonale znane nazwisko, które fachem trenera zajmuje się...