STS KOD PROMOCYJNY

Zaksa Kędzierzyn-Koźle: kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii klubu

Autor: Tadeusz Olewicz
Strona głównaSiatkówkaZaksa Kędzierzyn-Koźle: kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii klubu

Zaksa Kędzierzyn-Koźle jest najbardziej utytułowanym klubem spośród tych grających obecnie w PlusLidze. Obecna pozycja wynika z procesu, który od dłuższego czasu przynosi drużynie satysfakcjonujące wyniki. Klub istnieje w zasadzie od 1947 r., także przebył długą drogę do miejsca, w którym obecnie się znajduje.

Postanowiliśmy wsiąść do wehikułu czasu i wraz z Zaksą przebrnąć ponownie przez wszystkie kamienie milowe, które zbudowały dzisiejszą potęgę tej drużyny. Jak mówią lokalni mieszkańcy, “siatkówka rodziła się w Kędzierzynie w wielkich bólach”. Stwierdzenie zyskuje zaskakujący wydźwięk kiedy tylko popatrzymy na rozmiary, do jakich urósł dzisiaj ten sport w mieście powiatowym województwa opolskiego.

Przed Wami kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii klubu.

Kamienie milowe w historii Zaksy Kędzierzyn-Koźle

1947 — Powstaje sekcja siatkarska Chemika Kędzierzyn-Koźle. Nowo utworzony klub przyjmuje nazwę KS Bierawianka.

1951 — Klub zmienia nazwę na Unia Kędzierzyn.

1971 — Do użytku zostaje oddana nowa wielofunkcyjna hala sportowa, która z miejsca miała stać się centrum sportów halowych na Opolszczyźnie.

1972 — Jakby na przekór wydarzeniom z poprzedniego roku, w Kędzierzynie zostaje zlikwidowana sekcja siatkówki.

1973 — Na szczęście ten stan nie trwa zbyt długo, bo już rok później sport, który ma stać się wizytówką regionu wraca na halę w Kędzierzynie.

1986W Kędzierzynie-Koźlu po raz pierwszy pojawia się wielka siatkówka. Hala jest areną turnieju finałowego Pucharu Polski, w którym biorą udział Legia Warszawa, Resovia Rzeszów, AZS Olsztyn i Gwardia Wrocław. Po tytuł sięga drużyna ze stolicy.

1994 — Po latach spędzonych w niższych ligach i poczuciu “szklanego sufitu” w stosunku do serii A (ówczesna nazwa Ekstraklasy), miłośnicy siatkówki z Kędzierzyna-Koźla przystępują do działania. 8 marca 1994 r. w miejsce podupadającej sekcji siatkówki Chemika powstaje filia KS Mostostalu Zabrze, która ma rozgrywać swoje mecze na hali w Kędzierzynie.


Czytaj dalej:


1997 — Nie trzeba czekać zbyt długo na pierwsze podium w historii nowo powstałego klubu. Mostostal dociera do finału mistrzostw Polski, gdzie jednak lepszy okazuje się AZS Częstochowa. Ludzie związani z oboma klubami jeszcze nie wiedzą, że zawiązuje się rywalizacja, którą będzie żyła cała siatkarska Polska na przełomie XX i XXI wieku.

1998 — Jeżeli siatkarze mówili po finale z ekipą z Częstochowy: “wyciągniemy wnioski”, tym razem nie były to puste słowa z wywiadu pomeczowego. Już rok później Mostostal Kędzierzyn-Koźle zostaje mistrzem Polski w siatkówce. W finale klub z Opolszczyzny pokonuje Morze Szczecin.

Przed sezonem 1998/99 następują przełomowe zmiany w regułach gry w siatkówkę. Na boisku pojawia się pozycja libero, sety zaczynają być rozgrywane do 25 punktów, można zdobywać je także przy zagrywce przeciwników. Mówi się, że zyskają na tym zespoły o największej wszechstronności w swoim składzie. Mostostal szybko udowadnia, że zalicza się do tego grona.

2000-2003 — Prawdziwa “złota era” w historii klubu. Ekipa z Kędzierzyna-Koźla zdobywa mistrzostwo Polski cztery razy z rzędu, w tym samym czasie sięga trzykrotnie po Puchar Polski, a także po raz pierwszy w historii staje na podium Ligi Mistrzów (3. miejsce w sezonie 2002/2003). Za sukcesami stoi jeden z najwybitniejszych trenerów w historii polskiej siatkówki, Waldemar Wspaniały.

Zaksa Kędzierzyn-Koźle: kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii klubu

Waldemar Wspaniały

2007 — Zakłady Azotowe Kędzierzyn przejmują pakiet kontrolny w klubie. Nie trzeba czekać zbyt długo na zmianę nazwy drużyny — Mostostal ewoluuje w znaną do dziś Zaksę Kędzierzyn-Koźle.

2011-2013 — Po ośmiu latach “posuchy” ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wraca na podium mistrzostw Polski. Nie udaje się jednak zdobyć głównego trofeum — ekipa z Opolszczyzny zajmuje kolejno 2., 3. i 2. miejsce w play-offach.

2015 — Następuje kluczowy moment w najnowszej historii klubu. Funkcję prezesa obejmuje były siatkarz, przyjmujący m.in. w ekipie z Kędzierzyna i reprezentacji Polski, Sebastian Świderski, który obecnie kieruje Polskim Związkiem Piłki Siatkowej.

Zaksa Kędzierzyn-Koźle: kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii klubu

Sebastian Świderski

2016-2023 — Rozpoczyna się drugie pasmo sukcesów Zaksy, które trwa do dzisiaj. Ekipa z Kędzierzyna przyciąga do siebie najlepszych siatkarzy w Polsce i na świecie, co przez siedem sezonów ułatwia jej docieranie do ścisłego finału mistrzostw Polski. Warto odnotować, że ze zmiennym szczęściem — klub zdobywa tytuł cztery razy, a trzykrotnie musi zadowolić się srebrnymi medalami. Do tego wszystkiego doszło pięć kolejnych triumfów w Pucharze Polski.

Popularność siatkówki w Polsce i wzrastający poziom naszej ligi sprawił, że przyszła pora także na sukcesy międzynarodowe. W trzech ostatnich sezonach Zaksa Kędzierzyn-Koźle ma monopol na siatkarską Ligę Mistrzów, wygrywa te rozgrywki dosłownie za każdym razem! 

Szczególne znaczenie dla polskich kibiców miał ostatni finał, który był wewnętrzną sprawą pomiędzy klubami z naszego kraju. Po dramatycznym spotkaniu Zaksa pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2.

Co czeka Zaksę w najbliższej przyszłości?

Cele na sezon 2023/24 są nakreślone jasno i nietrudno je zgadnąć — Zaksa celuje w potrójną koronę. W przypadku Pucharu Polski i Ligi Mistrzów będzie obrońcą trofeum, natomiast największym wyzwaniem może okazać się zdobycie mistrzostwa, które w ubiegłym sezonie pojechało do Jastrzębia-Zdroju.


Polskie zespoły poznały rywali w siatkarskiej Lidze Mistrzów


Początek rozgrywek ligowych już 21 października 2023 r. Do Kędzierzyna przyjeżdża inny zasłużony klub dla polskiej siatkówki, Skra Bełchatów. 

Czy w przyszłym roku kalendarium sukcesów Zaksy powiększy się o kolejne ważne daty i trofea? Odpowiedź będziemy poznawać na bieżąco przez najbliższe miesiące!

Jednym ze źródeł wykorzystanych w tekście jest gazeta “25 lat Zaksy” wydana z okazji jubileuszu istnienia klubu w 2019 r.

Tadeusz Olewicz
Tadeusz Olewicz
W czasie studiów prowadził audycję sportową we wrocławskim Uniradio, a także współpracował z portalami DevilPage.pl i Transfery.info. Po studiach przez 3 lata zajmował się copywritingiem na różne tematy szeroko związane z IT.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...