Kadra Polski na Mistrzostwa Świata w judo. Jedenaścioro biało-czerwonych na starcie

Strona głównaSporty walkiJudoKadra Polski na Mistrzostwa Świata w judo. Jedenaścioro biało-czerwonych na starcie

W dniach 6-13 października w stolicy Uzbekistanu Taszkiencie rozegrane zostaną 40. Mistrzostwa Świata w judo. Na starcie będziemy oglądali jedenaścioro reprezentantów Polski. Wśród nich nie zabrakło największych obecnie gwiazd polskiego judo. Za wyniki biało-czerwonych odpowiadają Paweł Zagrodnik (kadra kobiet) oraz Rashad Hasanov (kadra mężczyzn). Kto znalazł się w reprezentacji na Mistrzostwa Świata? 

Mistrzostwa Świata po raz 40

Uzbecki Taszkient będzie gościł najlepszych judoków świata w dniach 6-13 października. Będą to już 40. Mistrzostwa Świata w judo w historii tej dyscypliny sportowej. Na obiektach sportowych nie zabraknie Polaków, jednak nie są oni stawiani w gronie głównych faworytów do walki o medale. Ostatni polski medal MŚ w judo miał miejsce 2019 roku, gdy na najniższym stopniu podium stanęła Julia Kowalczyk w kategorii do 57 kilogramów. Wydaje się, że ponownie to ona będzie jedną z głównych polskich nadziei medalowych. Dwa lata wcześniej po brązowy krążek w kategorii do 63 kilogramów sięgnęła Agata Ozdoba-Błach. 

Kadra kobiet 

Reprezentacja Polski kobiet prowadzona jest przez trenera głównego Pawła Zagrodnika. Do Taszkientu udało się siedem Polek. W kadrze znalazły się: 

 • Julia Kowalczyk;
 • Aleksandra Kaleta;
 • Katarzyna Sobierajska;
 • Arleta Podolak;
 • Angelika Szymańska;
 • Kinga Wolszczak;
 • Beata Pacut-Kłoczko. 

Wydaje się, że największe nadzieje medalowe możemy wiązać ze startem Julii Kowalczyk I Beaty Pacut. Ta pierwsza ma już w dorobku brązowy medal Mistrzostw Świata sprzed trzech lat. 

Kadra mężczyzn

Mniej liczna jest kadra mężczyzn prowadzona przez Rashada Hasanova. W niej znaleźli się:

 • Wiktor Mrówczyński;
 • Sebastian Marcinkiewicz;
 • Adam Stodolski;
 • Damian Drzymał. 

Jakikolwiek medal zdobyty przez tych zawodników byłby sporą sensacją, jednak nie należy ich skreślać jeszcze przed startem zmagań. 

Sztab szkoleniowy

Trenerzy główni reprezentacji to Paweł Zagrodnik i Rashad Hasanov. Sztab szkoleniowy uzupełniają trenerka współpracująca Aneta Szczepańska oraz fizjoterapeuta Jarosław Cyngot. Na najbliższy tydzień Taszkient stanie się światową stolicą judo, a my będziemy trzymali kciuki za dobre występy Polaków. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień mistrzami świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture!

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień (oboje AKS OSW Olsztyn) mistrzami świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture! W Omanie dzisiaj rozegrano serię finałową,...

Aleksandra Mirosław: 2024? To będzie najlepszy lub najgorszy rok w życiu

Złoty medal z Mistrzostw Europejskich w Monachium to już historia. Aleksandra Mirosław, rekordzistka świata we wspinaczce na czas, naładowała baterie i rozpoczyna przygotowania do...