STS KOD PROMOCYJNY

Czas na finałowe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Znamy kadrę Polski

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskieCzas na finałowe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Znamy kadrę Polski

W najbliższy weekend w Planicy zakończy się cykl Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2022/23. Trener Thomas Thurnbichler powołał kadrę na ostatnie konkursy indywidualne i drużynówkę. Okazję do debiutu na skoczni mamuciej będzie miał Jan Habdas, który w niedzielę osiągnął największy sukces w karierze i zajął 11. miejsce w zawodach w Lahti. Oprócz niego w Słowenii skakać będą: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała. 

Czas na loty w Planicy 

Już tradycyjnie ostatnie zawody Pucharu Świata rozgrywane będą na skoczni mamuciej w słoweńskiej Planicy. Ten legendarny obiekt na stałe zajął to miejsce w kalendarzu cyklu. Tym razem przed skoczkami dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy, a w ramach zakończenia sezonu odbędzie się również turniej Planica 7. Na starcie czwartkowych kwalifikacji zobaczymy sześcioro biało-czerwonych. Zgodnie z decyzją sztabu szkoleniowego z Thomasem Thurnbichlerem na czele do Słowenii pojadą: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Jan Habdas i Andrzej Stękała. Dla młodego Jana Habdasa będzie to szansa do debiutu na skoczni mamuciej. 

Polacy rywalizują o to, kto z szóstki załapie się do konkursu drużynowego. Wydaje się, że kluczowe będą tu kwalifikacje w czwartek i konkurs indywidualny w piątek. Na sobotę zaplanowano drużynówkę, a na niedzielę ostatni konkurs cyklu. W nim udział weźmie czołowa 30. Pucharu Świata w skokach. Pewni startu w niedzielę są już Piotr Żyła (6. miejsce w Pucharze Świata) i Kamil Stoch (14.). Do końca o prawo startu rywalizować będą Paweł Wąsek (31.) i Aleksander Zniszczoł (35.). 

Kubacki z szansami na podium Pucharu Świata

Choć z przyczyn osobistych w Planicy nie będziemy oglądać Dawida Kubackiego, to jednak wciąż ma on szansę na utrzymanie miejsca na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obecnie ma 73 punkty przewagi nad Anze Laniskiem. Jeżeli Słoweniec w Planicy nie wywalczy więcej punktów w dwóch konkursach indywidualnych, to Dawid Kubacki pozostanie na trzecim miejscu w generalce. Puchar Świata 2022/23 już jakiś czas temu wygrał Norweg Halvor Egner Granerud, a drugie miejsce zajmuje Austriak Stefan Kraft. 


Więcej:


Harmonogram weekendu

Poniżej harmonogram ostatniego weekendu Pucharu Świata w skokach narciarskich w tym sezonie. 

30.03.2023

10:30 – kwalifikacje

31.03.2023

15:00 – konkurs indywidualny 

01.04.2023

10:00 – konkurs drużynowy 

02.04.2023

10:00 – konkurs indywidualny

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...