Jekaterina Kurakowa na 13 miejscu na Mistrzostwach Świata w Montpellier

Strona głównaSporty zimoweJekaterina Kurakowa na 13 miejscu na Mistrzostwach Świata w Montpellier

Spodziewaliśmy się po Jekaterinie Kurakowej trochę więcej, ale ostatecznie 19-letnia reprezentantka Polski ukończyła rywalizację solistek w Mistrzostwach Świata na 13. miejscu. W tym roku Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym odbywają się we francuskim Montpellier pod nieobecność zawodników i zawodniczek z Rosji i Białorusi, co mogło być dodatkową szansą dla Kurakowej. Niestety młoda zawodniczka pojechała gorzej niż na Igrzyskach Olimpijskich i zajęła ostatecznie 13. miejsce. Mistrzynią świata solistek została Japonka Kaori Sakamoto.

Awans po drugim przejeździe

Już tradycyjnie najlepsze solistki na świecie rozpoczęły od rywalizacji w programie krótkim, która odbyła się 24 marca na francuskim lodowisku. Młoda Jekaterina Kurakowa z reguły lepiej prezentuje się w pokazie dowolnym i było to widać także tym razem. Reprezentantka Polski w programie krótkim zgromadziła 61,92 punktów, co dawało jej dopiero 16. miejsce, jednak bez problemu awansowała do finałowej rywalizacji, gdzie udział brały 24 najlepsze łyżwiarki figurowe na zawodach. Liderką na półmetku pozostawała Kaori Sakamoto z Japonii i wyprzedzała Belgijkę Leonę Hendrickx oraz Amerykankę Mariah Bell.

Zdecydowanie lepiej Jekaterina Kurakowa zaprezentowała się w pokazie dowolnym. Tu od początku jechała pewnie i praktycznie bez błędów, dzięki czemu uzyskała 9. wynik tej konkurencji i zdobyła 124,51 punktów. Łącznie 19-letnia reprezentantka Polski zgromadziła 186,43 punktów, co dało jej 13. miejsce w końcowej klasyfikacji. Mistrzynią świata ze znaczną przewagą została świetnie dysponowana Kaori Sakamoto. Srebrny medal wywalczyła Leona Hendrickx. Po kapitalnym przejeździe w pokazie dowolnym, na trzecie miejsce awansowała Alysa Liu ze Stanów Zjednoczonych, która rzutem na taśmę wyprzedziła Mariah Bell.

Progres Jekateriny Kurakowej

W występach Jekateriny Kurakowej widać progres. Przed rokiem zajęła dopiero 32. miejsce w rywalizacji solistek. Tym razem była na 13. miejscu, co dobrze rokuje przed kolejnymi startami. W tym roku reprezentantka Polski zajęła jeszcze 12. miejsce na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i 5. miejsce na Mistrzostwach Europy.