STS KOD PROMOCYJNY

Kapitalny Kubacki wygrywa kwalifikacje do sobotniego konkursu PŚ w Sapporo

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskieKapitalny Kubacki wygrywa kwalifikacje do sobotniego konkursu PŚ w Sapporo

Dawid Kubacki nie zwalnia i w kapitalnym stylu wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Ponownie pokazał swoją moc i oddał skok na odległość 144,5 metra. Dzięki temu wyprzedził Norwega Graneruda i Austriaka Hoerla. Miejsce w pierwszej dziesiątce zajął Piotr Żyła, a w konkursie zobaczymy jeszcze Kamila Stocha i Aleksandra Zniszczoła. Niestety Paweł Wąsek odpadł w kwalifikacjach. 

Najdalszy lot w kwalifikacjach

W piątek Dawid Kubacki prowadził po pierwszej serii konkursowej, aby ostatecznie zająć drugie miejsce. Teraz w sobotnich kwalifikacjach ponownie potwierdził swoją doskonałą dyspozycję i oddał najdalszy skok w konkursie. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata skoczył 144,5 metra i wygrał kwalifikacje z przewagą 2,1 punktu nad Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem. Na trzecim miejscu z większą stratą znalazł się Austriak Jan Hoerl. 

Z Polaków do konkursu awansowali jeszcze: Piotr Żyła, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł. Pierwszy z nich skoczył 133 metry i zajął dziesiąte miejsce. Kamil Stoch zanotował 129,5 metra i zakończył kwalifikacje na 14. pozycji, a trzy miejsca niżej znalazł się Aleksander Zniszczoł. Niestety awansu nie wywalczył Paweł Wąsek. Nasz skoczek może mówić o sporym pechu, ponieważ znalazł się w grupie zawodników, którzy skakali w trudnych warunkach i z niższej belki. Skoczył zaledwie 102 metry i był 59. Z tej samej grupy awansu nie wywalczyli m.in.: Słoweniec Ziga Jelar, Japończyk Naoki Nakamura, czy też Norweg Daniel Adnre Tande. 

Jubileusz Kamila Stocha

Sobotni konkurs w Sapporo rozpocznie się o 8 rano czasu polskiego i zwiastuje ogromne emocje. O zwycięstwo ponownie powinni walczyć Dawid Kubacki i Halvor Egner Granerud, jednak nie jest wykluczone, że ktoś jeszcze włączy się do tej rywalizacji. Konkurs ten na pewno będzie szczególny dla Kamila Stocha. To jego 400. start w konkursie głównym Pucharu Świata. Jest dopiero czwartym skoczkiem w historii, który przekroczy tę barierę. Przed nim są tylko: Janne Ahonnen (412), Simon Ammann (474) i Noriaki Kasai (569). Jednocześnie Kamil Stoch ma szansę przeskoczyć Adama Małysza w klasyfikacji najlepiej punktującego Polaka w historii występów w Pucharze Świata. Brakuje mu do tego 25 punktów. Wskoczy na pozycję lidera, jeżeli w sobotnim konkursie w Sapporo uplasuje się w pierwszej dziesiątce. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...