Maciej Staręga w półfinale sprintu w zawodach Pucharu Świata w fińskim Lahti

Strona głównaSporty zimoweMaciej Staręga w półfinale sprintu w zawodach Pucharu Świata w fińskim Lahti

Po niedawno zakończonych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie biegacze narciarscy powrócili do rywalizacji w zawodach Pucharu Świata. Miejscowością goszczącą pierwsze poolimpijskie zawody było fińskie Lahti. Z bardzo dobrej strony w sprincie techniką dowolną pokazał się Maciej Staręga, który awansował do półfinału. Niestety znacznie słabiej poszło Kamilowi Buremu, który został sklasyfikowany dopiero na 52. miejscu. Rywalizację wygrał Norweg Johannes Hiesflot Klaebo.

Dobry start Macieja Staręgi

Tradycyjnie konkurencja sprinterska rozpoczęła się od kwalifikacji. Wygrał je Francuz Lucas Chanavat. Dobrze pobiegł Maciej Staręga, który uzyskał 19. czas kwalifikacji i stracił do ich zwycięzcy niespełna 6,5 sekundy. Zdecydowanie gorzej poszło drugiemu z reprezentantów Polski Kamilowi Buremu, który dobiegł do mety ze stratą ponad 13 sekund i ostatecznie został sklasyfikowany dopiero na 52. miejscu. Dobry czas Macieja Staręgi sprawił, że miał korzystny układ przeciwników w ćwierćfinale. Tam Polak wystartował bardzo mądrze i starał się nie tracić dystansu do Chińczyka Quianga Wanga, który od razu narzucił szybkie tempo biegu. Dzięki temu na ostatnich metrach Polak powalczył skutecznie o trzecie miejsce w ćwierćfinale i z czasem awansował do półfinału, czyli do grona najlepszych dwunastu zawodników w tej konkurencji Pucharu Świata. W ćwierćfinale przed Polakiem znalazł się jeszcze Szwajcar Janik Riebil.

Niestety zgodnie z oczekiwaniami Polak nie miał większych szans w stawce półfinałowej, jednak sam awans do tego etapu warto potraktować jako spory sukces. Polak w swoim biegu półfinałowym zajął ostatnie miejsce, przez co został sklasyfikowany na 11. miejscu w całej rywalizacji. Wielki finał wygrał Norweg Johannes Hoesflot Klaebo z przewagą zaledwie 0,04 sekundy nad drugim francuzem Lucasem Chavanatem. Trzecie miejsce wywalczył kolejny z Norwegów Sindre Bjoernestad Skar. W finale wystartowali jeszcze: Haavad Solaas Taugoel (Norwegia), Gleb Retivykh (Rosja) i Quiang Wang (Chiny).

Liderem Pucharu Świata pozostał Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, który ma dużą przewagę nad resztą stawki. Maciej Staręga w klasyfikacji generalnej zajmuje 60. miejsce, Dominik Bury 77., a Kamil Bury 112.