STS KOD PROMOCYJNY

Magdalena Gwizdoń zakończyła sportową karierę

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweMagdalena Gwizdoń zakończyła sportową karierę

Doświadczona i utytułowana biathlonistka Magdalena Gwizdoń 9 grudnia poinformowała o zakończeniu sportowej kariery. Przez lata zapracowała sobie na miano prawdziwej ikony polskiego biathlonu kobiet. Jako jedyna Polka w historii wygrała zawody Pucharu Świata. Ponadto wielokrotnie reprezentowała Polskę na najważniejszych zawodach, w tym Igrzyskach Olimpijskich i mistrzostwach świata. Karierę kończy w wieku 43 lat. 

Nieoczekiwany koniec

Zakończenie sportowej kariery przez Magdalenę Gwizdoń jest nieoczekiwane. Jeszcze kilka dni temu startowała w zawodach Pucharu IBU, gdzie potwierdziła swoją dobrą dyspozycję biegową. Niestety nie znalazła uznania w oczach trenera kadry B Oliviera Tetaza, który nie powołał jej na kolejne zawody. Jak się okazało, miało to być oficjalne zakończenie kariery przez Magdalenę Gwizdoń, jednak nie otrzymała takiej szansy. W związku z tym o swojej decyzji poinformowała kibiców za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Kariera z wieloma sukcesami

W trakcie swojej kariery Magdalena Gwizdoń osiągnęła wiele sukcesów i bez dwóch zdań należy do najlepszych polskich biathlonistek w historii. W marcu tego roku wystartowała w zawodach Pucharu Świata w Otepaeae. Dzięki temu pojawiła się na trasie aż 27. cykli Pucharu Świata. Tym samym przeszła do historii i pobiła rekord wszechczasów należący wcześniej do Norwega Ole Einara Bjoerndalena. 

Na swoim koncie Magdalena Gwizdoń ma dwie wygrane w Pucharze Świata. Miało to miejsce w latach 2006 i 2013. Do dziś jest jedyną Polką z takim sukcesem. Ponadto jeszcze cztery razy stawała na podium zawodów cyklu PŚ. Do tego aż cztery razy reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich i wielokrotnie na mistrzostwach świata. Medalu nigdy nie zdobyła, a najbliżej była tego w 2016 roku. Wówczas z koleżankami z drużyny w sztafecie zajęły wysokie czwarte miejsce w Oslo. Teraz Magdalena Gwizdoń po 31 latach treningów kończy uprawianie biathlonu. Wierzymy w to, że pozostanie przy tej dyscyplinie sportu i swoim bogatym doświadczeniem wesprze młodych biało-czerwonych. Najbliższe plany Magdaleny Gwizdoń powinny być znane już niebawem. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...